Erdoğan'dan, 'Ermeni Soykırımı'na karşı strateji kurumu

Ermeni Soykırımına ilişkin gelişmelere yanıt vermek ve strateji geliştirmek için ‘özerk ve sivil yeni bir yapı’ kurulması talimatı verildiği iddia edildi

Erdoğan'dan, 'Ermeni Soykırımı'na karşı strateji kurumu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek İstişare Kurulu toplantısının gündemini Ermeni Soykırımına ilişkin gelişmelere yanıt vermek ve strateji geliştirmek için ‘özerk ve sivil bir yeni yapı’ önerisi oluşturduğu belirtildi. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Erdoğan, brifingden sonra gerekli çalışmalar için talimat verdi.

Edinilen bilgiye göre, Ermeni Soykırımıyla ilgili yeni bir strateji geliştirilmesi önerisi, bundan üç ay önce ABD Kongresi’nde yeni bir Ermeni Tasarısı’nın gündeme geldiği ve ABD mahkemelerinde Ermeniler tarafından açılan davaların görüldüğü sıralarda gündeme geldiği aktarıldı. Ancak Coronavirus salgını nedeniyle buna dair toplantının geçtiğimiz haftalarda yapılabildiği bildirildi.

ERMENİ SOYKIRIMINA KARŞI STRATEJİ BELİRLEYECEK

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nda, önerinin sahibi kurul üyesi Cemil Çicek ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından Seyit Sertçelik bu konuda brifing verdiği kaydedildi. Toplantıda, Ermeni Soykırımı ile ilgili ‘iddialarla’ ilgilenen, bu konuda argüman ve strateji geliştiren tek bir kurumunun olmadığı dile getirildi. Konu başlığına bağlı olarak, ilgili bakanlıkların devreye girdiği, ancak bütüncül bir siyaset geliştirilemediğinin ifade edildiği aktarıldı.

5 üniversitenin katılımıyla hazırlanan raporun söz konusu toplantıda ele alındığı, Erdoğan’ın da önerilere katılarak, çalışmanın bir an önce tamamlanması talimatı verdiği öne sürüldü.

‘ÖZERK KURUM OLUŞTURULACAK’

Toplantıda, MGK’nın takip ettiği bu konunun 2015’te yapılan yasa değişikliği ile kurumdan alındığı, Başbakanlık Yakın Tarihi Araştırmalar Merkezi’ne verildiği, bu kurumun da Başbakanlığın lağvedilmesinden sonra işlevsiz kaldığı ifade edildi. Konunun sadece siyasi değil, kültür, tarih, propaganda, hukuk gibi boyutlarına bir bütün olarak bakacak ve tek işi bu olacak bir kuruma ihtiyaç olduğu dile getirildi. Bu kurumun direkt hükümetle ve devletle ilişkisi olmayan özerk, bağımsız bir sivil yapı olması kararlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER