Erdoğan Berlin'deki liberal caminin kapatılmasını talep ediyor

Seyran Ateş iktidara yakın medya tarafından FETÖ`cülük ile de suçlanıyor ve ölüm ile tehdit ediliyor

Erdoğan Berlin'deki liberal caminin kapatılmasını talep ediyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan kadın imamın namaz kıldırdığı Liberal Cami’nin kapatılmasını talep ettiği iddia edildi.

Birgün’den Süheyl Kaplan’ın Alman Die Welt gazetesine dayandırdığı habere göre, yaklaşık yüz kişiden ölüm tehdidi aldığını belirten Kadın İmamlı Liberal Cami`nin kurucusu, hukukçu- aktivist, kadın hakları savunucusu Ateş’e Berlin Kriminal Dairesi ( LKA) tarafından çok sayıda koruma verildi.

Ateş’in başını çektiği bir grubun Almanya’nın başkenti Berlin’de liberal Müslümanlar için ‘ İbn-i Rüşd Goethe adlı Camisi’nin açmasının ardından hergün ölüm tehditleri geliyor.

Cuma namazını kadın imam olarak kıldıran Seyran Ateş ‘kadın, erkek, Sünni, Şii, Alevi, Sünni, heteroseksüel ve eşcinsel herkesin yan yana dua edebileceği bir cami ‘olacağını belirtiyor.

ERDOĞAN LİBERAL CAMİNİN KAPATILMASINI TALEP EDİYOR

Gazetede yer alan habere göre Erdoğan Alman hükümetinden liberal caminin kapatılmasını talep ediyor. 7-8 Temmuz’da G20 zirvesi vesilesiyle Hamburg’a gelecek olan Erdoğan’ın bu talebini Merkel’e ileteceği belirtiliyor.

İKTİDAR MEDYASINDA CEMAATÇİ OLMAKLA SUÇLANDI

İktidar medyasında liberal cami Gülen cemaatinin Almanya’da kurmak istediği bir projesi olarak tanımlanarak ‘FETÖ camisinde kadınlı erkekli namaz’ şeklinde değerlendirmelerde bulunuldu. Nedeni olarak da Ateş’in daha önce Gülen cemaatinin Almanya’daki temsilcisi Ercan Karakoyun’ un başkanı olduğu ‘Dinlerarası Diyalog Vakfı’ tarafından kendisine verilen ödülü kabul etmesi gösterildi. Avukat ve camide kadın imam olarak görev alacak olan Seyran Ateş ise kendisinin hiçbir şekilde cemaatçi olmadığını belirterek, kendisine yönelik bu suçlamaların asılsız olduğunu belirtti.

İSLAM’IN CİNSEL DEVRİME DE İHTİYACI VAR

İslam’ın cinsel devrime de ihtiyacı olduğunu savunan Ateş ‘Almanya’da çocuklar aralarında oynarken, kız ve erkek çocuklarının el ele tutuşmasını yasaklayanlar var. Kadın erkek arasındaki ilişkinin sürekli cinselleştirilmesi, şeytanın devreye sokulmasından bıktık usandık. İbadete geldiğinde cinselliği unutacaksın kardeşim. ‘Sizin kıldığınız namazı saymıyoruz’ diyenler var. Camiye adım atamayanlar nihayet liberal camiye ayak basabilecek. IŞİD’i işaret parmağıyla göstermekle her şey hallolmuyor. Susmakla izlemekle olmuyor. İslam’la terör sürekli bir arada anılır hale geldi. İnsanlar Tanrı’nın yerine koyuyor kendini. İslam içinde bir barış hareketine acilen ihtiyaç var ve biz bu adımı atıyoruz” diyor.

SEYRAN ATEŞ KİMDİR?

Türk-Kürt kökenli Alman yazar; bazı çevrelerde ayrıca kadın hakları eylemcisi olarak tanımlanmakta. Berlin’de avukat olarak çoğunlukla aile hukuku ve ceza hukuku dallarında çalışmakta e bunun dışında Alman dış politika konusunda katkıda bulunmuştur. Ateş Alman İslam Konferansı (Deutsche Islamkonferenz) üyesi idi ve Alman Entegresyon Zirvesi (Deutscher Integrationsgipfel)'ne katıldı. Hem davalardaki karşı tarafta duranlardan şiddetli saldırılar ve tehditler hem de örgütlerden düşmanlık nedeniyle Ağustos 2006'da avukatlığı geçici olarak bıraktı. Ekim 2009'da Ullstein Verlag'ın paylaştığı habere göre hem kendisi hem de ailesine yönelik yeni ölüm tehditleri ve kesin tehlikenin ardından Ateş'in kendini umumdan tamamen çekileceğini açıkladı. 2011 yazı itibaren yine umuma çıkmıştır, 2012 yazında avukatlığa tekrar başladı.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Haluk
Haluk - 3 yıl Önce

delirmiş bunlar. her şey den kendilerini sorunmlu tutar olmuşlar. size ne el alemin camisin den? inanç sizin tekelinizdemi ?. kim bu hakkı size tanıdı? de gidin işinize.

SIRADAKİ HABER