'Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın Albayrak’ın istifa haberini yapmasına karşı çıkmış'

"Albayrak AK Parti ve MHP tabanından beklenen 'istifayı kabul etmeyin, geri alın' desteğini bulamadı"

'Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın Albayrak’ın istifa haberini yapmasına karşı çıkmış'

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anadolu Ajansı’nın damadı Berat Albayrak’la ilgili istifa haberini yapmasına karşı çıktığını yazdı. Konuyla ilgili Zeyrek,  "Öğrendim ki bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı'nın haber yapmasına karşı çıkmış" dedi.

Zeyrek'in, "Yol olmasın müdahalesi" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

"Albayrak'ın danışmanları normal zamanlarda 'muhalif' diye etiketleyip muhatap dahi olmadıkları gazetecilere bile 'istifa doğru' bilgisini ulaştırırken AA'ya bu bilgiyi vermediler mi?Tabii ki verdiler. Hatta Anadolu Ajansı'nın bir an önce istifa haberi geçmesi için görüşmeler yaptılar.  Ancak Anadolu Ajansı yöneticileri Cumhurbaşkanlığı'ndan teyit almadan haberi geçmediler. Ajans yönetiminin iletişimde olduğu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı AA yönetimine 'bizden haber bekleyin' bilgisini verdiler. Öğrendim ki bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı'nın haber yapmasına karşı çıkmış." ifadesini kullandı. 

Ben bu bilgileri ilk duyduğumda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konunun haber yapılmasına “istifayı reddetme ihtimali” nedeniyle karşı çıktığını düşünmüştüm.

Ancak biraz daha soruşturunca, Erdoğan'ın asıl kaygısının başka olduğunu anladım. Anımsarsınız, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da benzer bir şekilde sosyal medya üzerinden  istifa ettiğini duyurmuş, konu medyaya yansıyınca, önce sosyal medya üzerinden, sonra AK Parti ve MHP tabanlarından, hatta MHP lideri Devlet Bahçeli'den Cumhurbaşkanı'na çok güçlü bir “istifayı kabul etmeyin” çağrısı gelmişti. Erdoğan da Soylu'nun istifasını reddetmişti.

Albayrak'ın benzer adımı medyaya geniş bir şekilde yansısaydı, peşi sıra da AK Parti ve MHP tabanından “istifayı reddet” kampanyası gelebilirdi. Cumhurbaşkanı bu durumu öngörmüş olsa gerek, “bu yöntem yol haline gelmesin” düşüncesiyle haber yapılmasını istemedi. Hükümete yakın medya istifayı haberleştiremeyince, Albayrak AK Parti ve MHP tabanından beklenen “istifayı kabul etmeyin, geri alın” desteğini bulamadı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 11:01

YORUM EKLE
YORUMLAR
ı am the rule ı am the ruler
ı am the rule ı am the ruler - 8 ay Önce

bu nedir;kural benim kurallar benim ben ben.sen istifa edemessin ancak ve ancak ben affederim.ülkede hukuk yok resmen mafya kafası hakim.bunlara oy veren müslümanlarda şeriat falan gelecek zannediyor.ya o şeriat gelse islamın şeriatı değil tayyibin şeriatı olur.şariat gelse ilk kellesi alınacak kişi kendisi olduğunu gayet iyi biliyor.halkın yarısı müslüman olduğu için oy için popülistlik yapıyor.değilse bu adamın tek kutsalı var o da kendisi başka kutsalı yok bu adamın..

karanlık çok karanlık
karanlık çok karanlık - 8 ay Önce

ABD ve AB hala bu yönetimle neden ilişkilerini koparmıyor ? Gazete ve tv' lar haber bile yapamıyor.

SIRADAKİ HABER