Erdoğan, ABD’yi yalan söylemekle suçladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan “PYD konusunda belgeleri verdik” diyerek ABD’yi yalanladı

Erdoğan, ABD’yi yalan söylemekle suçladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yemenli mevkidaşı Abd Rabbuh Mansur al-Hadi ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PYD konusunda belgeleri verdik” diyerek ABD’yi yalanladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Biz belge görmedik" demişti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun "ABD'nin bir karar vermesi lazım, ortak olarak bizi mi seçiyor, terör örgütlerini mi? Biz Amerikalılara açık bir şekilde PKK ile PYD'nin nasıl iç içe olduğunu verdik belgeleriyle. (ABD Dışişleri Bakanı) Kerry'ye defalarca bunu anlattım" sözlerine ABD'den yanıt gelmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby "Biz belge görmedik" demişti.

PYD'nin Suriye rejimiyle birlikte hareket ettiğini söyleyen Erdoğan, "Özellikle Batılı dostlarımıza tekrar sesleniyorum, PYD ve YPG birer terör örgütüdür ve bu örgütlerin bu tür yapılanlamaya girmesine vesile olanları bir defa tarih affetmeyecektir. PYD ve DAİŞ, Suriye rejiminin ortaya çıkardığı birer terör örgütüdür" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

‘’Son olaylar Yemen'de insani bir krize de sebep oldu. Gerek Yemen gerekse Yemenli mültecilerin bulunduğu Cibuti'ye insani yardım göndermiştik. Sivil toplum kuruluşlarımız Yemenli ihtiyaç sahiplerinin yaralarına derman olmaya çalışıyor. Duamız ve temennimiz Yemen'in huzur ve istikrara en kısa sürede ulaşmasıdır.

‘’Şu anda Rusya’nın Suriye’de rejimle birlikte acımasızca sivil halkı öldürme yönelik biliyorsunuz operasyonları devam ediyor. Burada 7’den 70’e sivil halka acımasızca yapılan saldırıların hedefi PYD’ye yönelik orada bir kuşak oluşturmaktır. Burada işin kara boyutunu da YPG ile yürütmektedir. 

‘’Özellikle Batılı dostlarımıza tekrar sesleniyorum, PYD ve YPG birer terör örgütüdür ve bu örgütlerin bu tür yapılanlamaya girmesine vesile olanları bir defa tarih affetmeyecektir. PYD ve DAİŞ, Suriye rejiminin ortaya çıkardığı birer terör örgütüdür. PKK terör örgütünü bu şekilde kabul edenler şunu bilmelidir ki PYD de YPG de bunlar birer terör örgütüdür, kimse bunu farklı yere çekmeye kalkmasın. Bunların belgelerini verdik, buna rağmen hala Suriye’de Irak’ta aynı ne yazık ki oyunu oynuyorlar. DAİŞ, bizim için nasıl bir terör örgütüyse PYD, PYG terör örgütüdür. Aynı şekilde DHKP-C de terör örgütüdür. Koalisyon güçleriyle hareket içerisindeyiz bunlara karşı. Ne yazık ki atılan bazı adımlarla örneğin, telefon açıp telefonda bizim ülkemize yönelik saldırılar karşısında silahlı kuvvetlerimizin top atışlarını ki bu angajman kurallarının uygulanmasıdır, bunu kalkıp Suriye’deki Kürtlerin vurulması diye ifade edenler dürüst davransınlar. Dürüst davranmıyorlar. Suriye’nin kuzeyinden kaçıp gelenler, orada yaşan Kürtlere pasaport, kimlik dahi vermediğini kime anlatacaklar? Biz 5 yıl öncesine kadar Esed’e bunlar senin vatandaşın değil mi, niye kimlik vermiyorsun diyen benim. Neredeydi bu adamlar, bu Batı neredeydi?’’

(Kaynak: Sputnik – T24)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 20:26

YORUM EKLE
YORUMLAR
Azad
Azad - 5 yıl Önce

Susturun su yalanci it i katil bosuna a havliyor

SIRADAKİ HABER