Erdem Gül: Bu dava ‘gazeteciliği savunma’ davasıdır

MİT TIR’ları davasının bugün yapılan duruşmasında ilk kez CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ‘sanık’ sıfatıyla ifade verdi

Erdem Gül: Bu dava ‘gazeteciliği savunma’ davasıdır

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Can Dündar ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun yargılandığı ve 'MİT TIR'ları davası' olarak anılan davaya İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün devam edildi.

Davanın bugünkü duruşmasında Berberoğlu davayla ilgili olarak ilk kez sanık olarak ifade verdi. Duruşma 11 Ocak'a ertelendi.

Mahkeme heyeti, Berberoğlu’na suçlamalar yönelten gazeteci Soner Yalçın'ın da tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

MİT TIR'ları davasında bugün ilk kez CHP milletvekili Enis Berberoğlu, "siyasal veya askeri casusluk" ve "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" iddiasıyla 20 yıldan 30 yıla kadar hapis istemi ile hakim karşısına çıktı. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde gizlilik kararı nedeniyle kapalı yapılan duruşmaya Enis Berberoğlu ve Erdem Gül katıldı.

Almanya'da bulunan Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar ise duruşmaya katılmadı.

CHP’Lİ VEKİLLER VE BASIN ÖRGÜTLERİ DESTEK VERDİ

Duruşma öncesinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın önünde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Gül ve Berberoğlu’na destek amacıyla çok sayıda CHP’li milletvekili katıldı. CHP’li milletvekilleri Gürsel Tekin, İlhan Kesici, Engin Altay, Erdoğan Toprak, Veli Ağbaba, Muharrem İnce, Barış Yarkadaş, Candan Yüceer, Ali Özcan, Sezgin Tanrıkulu, Hilmi Yarayıcı, Cemal Okan Yüksel, Mehmet Tüm, Tanju Özcan, Yaşar Tüzün, Erdin Bircan, Tur Yıldız Biçer, Bülent Öz, Namık Havutça, Mehmet Göker ve Utku Çakırözer, CHP Parti Meclis Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile DİSK Basın-İş ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adliye önünde Gül ve Berberoğlu’na destek verdi.

‘GAZETECİLİĞİ SAVUNMA DAVASI’

Duruşma öncesinde DW’ye konuşan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, bugün adliye önünde toplananların yalnızca kendi davalarına yönelik bir itirazı dile getirmediğini belirterek, “Bu sadece bizimle ilgili bir durum değil. Bir süredir çok sayıda gazeteci cezaevinde, gazeteler kapatılıyor, gazetelere el konuluyor. O nedenle bu dava bir ‘gazeteciliği savunma’ davasıdır. Bu haberi yazmanın ödettiği bedeli gösteren bir davadır” dedi. Adliyeler ve cezaevlerinin adeta gazetecilerin işyeri haline geldiğini dile getiren Gül, “Bir an önce gazeteciler adliyelerden ve cezaevlerinden çıkarılmalı” diye konuştu. Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik tutuklamaların da Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik sistemli operasyonların bir parçası olduğunu savunan Erdem Gül, “Bir an önce bu durumun sona ermesini, arkadaşlarımızın özgürce işini yapabilmesini ve gazetelerin artık normal hayati faaliyetlerine dönmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘FAŞİZME KARŞI DİRENECEĞİZ’

Adliye önünde bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Bir yerde adliyenin olması, orada adaletin olduğu anlamına gelmez. Türkiye işte böyle günlerden geçiyor” dedi.

Son aylarda temel hak ve özgürlükleri gasp eden, vicdan ve adalet duygusunun toplumun tamamında köreldiği ve adalete inancın tümüyle ortadan kalktığı ağır, karanlık ve puslu günler yaşadıklarını ifade eden Altay, şunları söyledi:

"Herkesin bilmesini isterim ki demokrasiden, adaletten, anayasadan kaynaklı haklarımızı kullanmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Önce sıradan insanlara sonra iş adamından tüccarına, küçük esnafından öğrencisine, akademisyeninden sanatçısına kadar ve gazetecilerden siyasetçi boyutuna kadar iktidardan olmayan herkesin terörist, hain, darbeci ilan edildiği bu dönem, herkesin aşacağı bir dönem olacaktır. Maalesef Türkiye'de şöyle bir tablo var; Sabah jüristokrasi var. Öğlen teokrasi var. Akşam otokrasi var. Tam gün faşizm var. Faşizme karşı direneceğiz, bütün milletvekili arkadaşlarımızla birlikte bugün bunun için buradayız."

‘BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIM’

Bugün ilk kez MİT TIR’ları davası kapsamında şüpheli sıfatıyla dinlenen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ise "Bugün içeride mahkeme heyetine, bana atılan iftiranın gerçek olmadığını anlatma şansına kavuşmaktan dolayı gerçekten mutluyum” dedi.

Kendisinin para sıfırlamak ya da bir terör örgütünü devlete egemen kılmak ile değil, yalnızca bir haber dolayısıyla suçlandığının altını çizen Berberoğlu, “Suçlandığım konu doğru bir haberdir. Bu doğru haberin yazılması için, basılması için, yayılması için ne bedel gerekiyorsa siyasi olarak o bedeli ödemeye hazırım" diye konuştu.

MİT TIR'larına ilişkin yayımladıkları haber ve görüntüler nedeniyle 6 Mayıs 2016'da hakim karşısına çıkan Can Dündar ve Erdem Gül, "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan ceza almışlar ve 92 gün hapis yatmışlardı. MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber yayınladıkları gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Dündar ve Gül'ün, "Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan yargılanmaları ise devam ediyor.

(Kaynak: Deutsche Welle )

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2016, 22:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER