Engellilerden Meclis önünde 5 acil talep

Engellilerin İstihdamda Hakları Platformu, Meclis önünde taşıdıkları beş dövizle acil taleplerini dile getirdi

Engellilerden Meclis önünde 5 acil talep

Engellilerin İstihdamda Hakları Platformu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Meclis Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya, CHP, HDP ve İyi Parti’den milletvekilleri katıldı. Taşınan beş ayrı dövizde sorunlara dikkat çekilen açıklamada, elinde döviz bulanan katılımlar sorunları ve talepleri ifade etti.

‘İSTİHDAM KOTASI YÜZDE 6’YA ÇIKARTILMALI’

“Engelli istihdam kotası yüzde 6’ya çıkarılmalıdır" talepli dövizi taşıyan Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Sarı, “Türkiye Büyük Millet Meclisi önünden sesleniyorum, bizi duyun. Türkiye de engelli yurttaş sayısı günbegün artıyor. İş bulmakta zorlanıyorlar. Engellilerin kamuda istihdam edilmesi kotası doldu denilerek atamaların yapılmamasını kabul etmiyoruz. Bir an önce atamalar yapılması lazım. Kotanın en az yüzde 6 ya çıkarılması lazım. Salgından en çok etkilenen engelli yurttaşlardır. Ailelerine bakan insanlar var kan ağlıyorlar. İşten çıkarma yasağı kaldırıldığında ilk engelliler işten çıkarılacak. İş sağlığı ve güvenliği salgın nedeniyle hiçe sayılıyor. Engellilik siyaset üstü ama meclise gelen her şeye hayır deniliyor. Hükümet bu talepleri kabul etmeli. Bu 5 talep için yasal düzenleme istiyoruz” diye konuştu.

‘2022 VE 2828 SAYILI YASALAR DEĞİŞTİRİLMELİ’

"2022 ve 2828 sayılı yasalar değiştirilmelidir" döviziyle konuşan engelli Uğur Mucurluoğlu ise “Bugün muhtaçlık aylığının ve evde bakım ücretinin ödenmesi için ‘hane içinde fert başına düşen gelir’ kriteri uygulanmaktadır. Bu durum engelli bireyi, ailesine bağımlı hale getirmekte; gerçek hiçbir geliri olmadığı halde gelir sahibi olduğu yanılsamasına yol açmaktadır. Bu duruma son vermek ve engelli bireyi bağımsız bir hak öznesi haline getirmek için engellinin kendi fiili geliri esas alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘KHK ENGELLİLER LEHİNE DEĞİŞTİRİLSİN2

“696 sayılı KHK engelliler lehine değiştirilsin” yazılı dövizi taşıyan görme engelli avukat Suha Sağlam, şunları dile getirdi: “696 sayılı KHK ile geçici taşeron işçiliğinden sürekli işçi kadrosuna geçirilen engelliler, erken emeklilik süresi dolduğunda derhal ve resen emekliliğe sevk edilmektedirler. Bilindiği gibi 15-20 yıl arasında değişen erken emeklilik hakkı, bir zorunluluk olmayıp ağır derecedeki engellilere sunulan ve isterlerse emekli olmalarına olanak sağlayan bir seçenektir.”

‘EMEKLİLİK İPTAL EDİLMESİN’

“Engellilerin emekliliğini iptal eden uygulamalara son verilmelidir” dövizini taşıyan avukat Turhan İçli, “Sık sık değişen engellilik durumu değerlendirilmesine ilişkin Sağlık Kurulu Rapor yönetmelikleri nedeniyle engellilerin emekliliklerinin iptal edilerek ileri yaşlarında işsizliğe mahkum edilmeleri uygulamasına derhal son verilmelidir. Engelliler Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2005 tarihinden bu yana Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği en az beş kez değişmiş ve her seferinde değişik engellilik ölçütü getirilmiştir. SGK, emekli engellileri ihtiyaç duyması durumunda yeniden heyet raporu almaya zorlamakta; sonucun, daha önceki oranlardan düşük çıkması halinde emekliliğini iptal etmektedir” ifadelerini kullandı.

‘PANDEMİDE ENGELLİLERE YÖNELİK ÖNLEMLER ALINMALI

“Pandemi döneminde engellilerin ağırlaşan sorunlarının üstesinden gelmek üzere olağanüstü önlemler alınmalıdır” yazılı dövizi taşıyan Sinan Yıldırım ise, işaret diliyle şunları anlattı: “Kovid- 19 pandemisinin tsunamiye dönüşmesi sonucu engellilere yönelik hizmetler ciddi boyutlarda aksamakta; hastaneler, acil durumlar için bile randevu vermemekte; biyonik kulak kullanıcıları pil için randevu alamamakta; kur artışları nedeniyle cihaz, pil, protez ve ortez fiyatları olağanüstü artmaktadır. Engelli öğrenciler ya yoksulluk nedeniyle yeni teknolojik araçlara sahip olmadıkları için ya da EBA sistemindeki erişim güçlükleri yüzünden uzaktan eğitimden etkin ve verimli olarak yararlanamamaktadır.”

CHP'Lİ VE HDP'Lİ VEKİLLER: ENGELLERİN TALEPLERİ TALEPLERİMİZDİR

Ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Engellilerin talepleri taleplerimiz, mücadeleniz mücadelemizdir” dedi.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise, engelliler gününe katlanarak büyüyen ağır sorunlarla girdiklerini dile getirdi. Sorunların çözümü için ciddi adımlara ihtiyaç olduğunu söyleyen Piroğlu, “Kamu ve yasama organı üstüne düşeni yapmalıdır. Mücadeleyi yürüteceğiz ve engelsiz bir dünyayı kurmak için her çeşit çabayı da ortaya koyacağız” dedi.

Açıklamanın ardından platform temsilcileri, Mecliste grubu bulunan siyasi partilere taleplerini aktarmak üzere Meclis’e girdi

Kaynak: Mezopotamya Ajansı


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER