EMEP: Kadınların mücadelesi OHAL karanlığını dağıtacak

Emek Partisi tarafından yapılan yazılı açıklamada kadınların mücadelesinin OHAL karanlığını dağıtan, umudu büyüten güç olduğu vurgusu yapıldı

EMEP: Kadınların mücadelesi OHAL karanlığını dağıtacak

8 Mart’ın tüm dünyada yüz yılı aşkın süredir emekçi kadın kitleleri başta olmak üzere tüm kadınların eşitlik, özgürlük, insanca yaşam için alanlara çıktığı, taleplerini haykırdığı mücadele günü olduğu vurgulanan açıklamada, “Dini, dili, rengi, ırkı fark etmeksizin emekçi kadınlar 8 Martlarda yaşadıkları sorunlara karşı tepkilerini dile getirmişler ve mücadelelerini daha da büyütmüşlerdir. Bu yıl 8 Mart’ı OHAL koşullarında karşılıyoruz. Darbecilere karşı diyerek başlattıkları OHAL, bütün ülke için büyük bir hukuksuzluk düzeni yaratmışken, KHK’larla yönetilen ülkede işten çıkarmalar, gözaltılar, tutuklamalar, basına yönelik sansür, tehdit ve şantaj olağan hale getirilmek isteniyor” denildi.

'KURULMAK İSTENEN TEK ADAM REJİMİNDEN EN ÇOK KADINLAR ZARAR GÖRÜYOR'

Ülke genelinde yaşanan ağır hak ihlallerinin ve hukuksuzlukların kadınların sorunlarını daha da ağırlaştırırken, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzlerin artarak devam ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Kadınlar iş güvencesi olmayan, düşük ücretli işlerde yarının ne olacağını bilmeden çalışıyor, her an işten çıkarılma korkusu altında yaşamını sürdürmek zorunda bırakılıyor. Artan yoksulluk, eğitimin ve sağlığın son derece pahalı hizmetler haline getirilmesi yaşamı öncelikle kadınlar için çekilmez hale getiriyor.

İktidarın şiddet ve tehdit dili, kadınlara yönelik şiddetin ve hak ihlallerinin giderek yayılmasına ve olağanlaşmasına neden oluyor. Kadınlar ya kendi canlarıyla ya da sevdiklerinin canıyla sınanıyorlar ve kurulmak istenen tek adam rejiminden en çok kendilerinin zarar göreceğini yaşayarak görüyorlar.”

'KADINLARIN MÜCADELESİ OHAL KARANLIĞINI DAĞITAN, UMUDU BÜYÜTEN GÜÇ'

2017 8 Mart’ının kadınların eşitlik, özgürlük ve demokrasi taleplerinin daha da yükseldiği, kadınların kendileri ve ülkenin geleceği için “hayır” sözlerini yüksek sesle dile getirdikleri bir 8 Mart olduğu dile getirilen açıklamada: “8 Mart mitinglerini yasaklama girişimleri kadınların ısrarlı mücadeleleri ile püskürtüldü, binlerce kadın etkinliklerde, yürüyüşlerde yan yana geldi.

Kadınlar yan yana geldiğinde ne kadar büyük bir güç olurlar, bunu herkes çok iyi biliyor. Tecavüzcülere af getirmek isteyen yasaya karşı çıkışlarından biliyoruz, kürtaj yasağını engellemelerinden biliyoruz, kızkardeşlerine “bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diyerek sahip çıkmalarından biliyoruz, şiddete, tacize, tecavüze karşı verdikleri mücadeleden biliyoruz, grev çadırlarındaki direnişlerinden biliyoruz.

Bu 8 Mart da evde, işyerinde, okulda, tarlada, fakültede hayatı hergün yeniden üreten bütün kadınların birlikte mücadelesi ve dayanışma gücüyle ülke üzerine çöken OHAL karanlığını dağıtan, umudun büyüdüğü bir 8 Mart olacak” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 15:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER