Emani davasında karar: İkişer kez ağırlaştırılmış müebbet 72’şer yıl hapis

Suriyeli hamile kadın ve bebeğini öldürenlere ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi

Emani davasında karar: İkişer kez ağırlaştırılmış müebbet 72’şer yıl hapis

Sakarya'da Suriyeli hamile kadın ve bebeğinin öldürülmesi davasında 2 sanığa, ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, 72'şer yıl hapis cezası verildi.

Dokuz aylık hamile olan Suriyeli Emani Al Rahmun ile 10 aylık bebeği Halaf Al Rahmun, Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde 6 Temmuz 2017 tarihinde öldürüldü.

Olayın ardından Suriyeli kadının eşi Halid Al Rahmun'un komşusu ve fabrikadan mesai arkadaşı olan Birol Karacal ile Cemal Bay tutuklandı. Davanın ikinci duruşması, bugün Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya Halid Al Rahmun, Emani Al Rahmun'un babası Muhammed Abdulhadi Ali Al Rahmun, ailenin avukatı Cihad Gökdemir ve Gülden Sönmez, Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ile Kadın ve Çocuk Hakları Derneği üyeleri katıldı.

SAVCI, 3'ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI İSTEDİ

Cumhuriyet Savcısı Cengiz Turak, dosyanın esasına ilişkin görüşünü açıklarken sanıklar hakkında 'Tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme', 'Gebe olduğu bilinen kadını öldürme', 'Çocuğu, beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme', 'Nitelikli cinsel saldırı', 'Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'Bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme', 'Nitelikli olarak konut dokunulmazlığı ihlal etme' ile 'nitelikli yağma' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu ile 50 yıla kadar hapis cezası istedi.

Duruşmada söz verilen Halid Al Rahmun, tutuklu sanıklarla ilgili "En ağır ceza ile cezalandırmalarını talep ediyorum" dedi.

Muhammed Ali Al Rahmun da tercüman aracılığıyla yaptığı konuşmada, "Savcının mütalaasına katılıyorum. Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum" diye konuştu.

'BEN ÖLDÜRMEDİM, BİR TEK TECAVÜZ ETTİM'

Sanık Birol Karacal savunmasında, "Ben, öldürmedim. Bir tek tecavüz ettim. Suçum neyse razıyım. Eklemek istediğim başka bir şey yok. Savunmam budur" dedi.

Celal Bay ise, "Daha önce verdiğim ifadelere ekleyeceğim bir şey yok. Söylemek istediğim başka bir şey bulunmamaktadır" diye savunma yaptı.

Mahkeme, 2 sanığa, ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, 72'şer yıl hapis cezası verdi.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER