ELLE dergisi: 'Kürt kadınları dünyanın şerefidir!'

Ünlü kadın dergisi ELLE'de PKK'li kadınlara övgü yazısı...

ELLE dergisi: 'Kürt kadınları dünyanın şerefidir!'

İkinci Dünya Savaşı yıllarında kurulan kadın dergisi ELLE, PKK'li kadın savaşçıları "Diren!" başlıklı bir yazıda ele aldı. Dergiyi 13 yıl boyunca yöneten Yazı İşleri Müdiresi Valerie Toanian, bu yazı ile dergideki görevine de veda etti. 

ANF'nin haberine göre, 27 yaşındaki PKK'li Tekoşin'in "IŞİD barbarlarına karşı" savaştığını kaydederek yazısına başlayan Toranian, kadın gerillalara ilişkin yaptığı tasvirlerin ardından "Bu Kürt kadınları 1990'lı yıllarda Türkiye'nin doğusunda otonom bir Kürt devletinin kurulması için mücadele etmeye başladı. Bugün, mücadelelerinin kadın özgürlüğü için, Kürt, Suriyeli, Iraklı, Müslüman, Hıristiyan ya da Ezidi olsun tüm bölgenin kadınlarının özgürlüğü için olduğunun bilincindeler" dedi.

'ONLARI UNUTMAMAK ÖZGÜR DÜNYANIN ŞEREFİDİR'

Güney Kürdistan'da yaşayan 14 yaşındaki Ezidi kızı Narin'i de anlatan Toranian, bu kız çocuğunun 'IŞİD barbarları tarafından alıkonulduğunu ve kuzeniyle birlikte kaçmayı başardığını' yazdı:

"Kadınların kaybedilme ve görünmezlik arasında tercih yapmak zorunda olduğu lanet karşısında, Tekoşin, Narin ve bir çokları saygıyı gerektiren bir cesaretle savaşıyorlar.  Suriye'de Irak sınırında, Kürt kadınları Halk Savunma Birlikleri'nin en az yüzde 40'ını oluşturuyorlar. Bu fenomenal rakam, bir kadın tarafından öldürüldüklerinde cehenneme gideceklerini düşünen cihatçıları bile panikletiyor.

Bu silahlı kadınlar anti-cihadist mücadelede sadece askeri bir koz değildir.  Haklarına saygıyı getiren savaştan çıkışı sağlayacak olan meşruluğu bilemekteler. En azından öyle umuluyor.

Sayın Başkanlar, Hollande ve Obama, sadece Irak'taki değil Suriye'deki kadın direnişçileri de desteklemek gerekiyor.  Demokratların yardımını iki kat hakkediyorlar. Çünkü onlar erkeklerin yerine barbarlığa karşı mücadele ediyorlar. Çünkü onlar, kadınların tarihinde asla hiçbir şey yazılmadığını söylemek için ayaktalar. Ve gezegenin her tarafındaki uzun ve kaotik özgürlük mücadeleleri daha yeni başlıyor.  Onları unutmamak özgür dünyanın tümünün şerefidir. Kadınların yürüyüşü asla durmayacak."

DERGİYE VEDA ETTİ

Valeri Toranian yazının sonunda düştüğü notta, 13 yıldır yönettiği ELLE dergisinden ayrıldığını "Yaşasın ELLE" sloganı ile belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 21:50

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
zeki
zeki - 5 yıl Önce

..halen muhsin kizilkaya gibi kurt aydin bozuntulari anlamis degildir.

Hevi
Hevi - 5 yıl Önce

Kürt kadını varolmayı parti sayesinde başardı işid gibi vahşed taşeronları özğür Kadınlara yenilecekler

D.
D. - 5 yıl Önce

Biji KURD.. Biji KURDISTAN!

Haydar Ulus
Haydar Ulus - 5 yıl Önce

Long live kurdish freedom fighters long live the women of Kurdistan....

Ne mutlu türküm diyene !
Ne mutlu türküm diyene ! - 5 yıl Önce

siktir lan vatan hainleri en iyi kürt ölü kürtdür :)

ARJİN KURDİSTANİ
ARJİN KURDİSTANİ - 5 yıl Önce

...seni̇n gibi zihniyete sahip olanlar oldukça o daglar asla boş kalmayacak sizin zihniyetsizliğinizle her zaman savaşacaktır taki kürdlüğü gozunuze soka soka kabul ettirene yada sizin gibi zihniyetsizleri mezara gomene kadar....

Turgut
Turgut - 5 yıl Önce

Turk olmadan once insan olun !

Hélène
Hélène - 5 yıl Önce

Ne mutlu turkum dyeceginize once ne mutlu insanim demeyi ogrenin! Insanliktan haberiniz yok ! Bu nasil bir mutluluk?


SIRADAKİ HABER