Elazığlıların bir kısmı kenti terk etti: 4 binada kurtarma çalışmaları sürüyor

Elazığ merkezde çöken ve altında çok sayıda kişinin bulunduğu belirtilen 4 binanın enkazında arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor

Elazığlıların bir kısmı kenti terk etti: 4 binada kurtarma çalışmaları sürüyor

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından kent merkezi başta olmak üzere ilçe ve köylerde çok sayıda bina yıkıldı.

Kentte artçı depremler sürerken, depremdeki can kayıplarının sayısı da giderek artıyor.

AFAD, Elazığ'da gerçekleşen depremde 21 kişinin yaşamını yitirdiği, 1030 kişinin ise yaralandığı duyurdu.

Elazığ merkezde çöken 4 binanın enkazında kalan yurttaşların kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

MUSTAFAPAŞA MAHALLESİ ETKİLENDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, depremden en çok etkilenen Mustafapaşa Mahallesi oldu. Bu mahallede 3 bina yıkılırken, Sürsürü Mahallesi’nde ise 1 bina çöktü. Binaların enkazı altında onlarca kişinin bulunduğu belirtilirken, çevre illerden bölgeye sevk edilen AFAD, UMKE ve jandarma arama kurtarma ekipleri, gece saatlerinden itibaren bina enkazlarında aramalara başlayarak 10’u aşkın kişiyi kurtardı.

Yine sabah saatlerinden itibaren bölgeye sevk edilen büyük vinçler ile köpeklerin de arama-kurtarma çalışmalarına katıldığı görüldü.  Sabah saatlerinden buya enkaz altında 3 kişi yaralı olarak kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.  Arama kurtarma çalışmaları ve sağlık ekiplerinin hazır bekleyişi devam ediyor.

HALK GECEYİ DIŞADA GEÇİRDİ

Kent halkı geceyi dışarıda geçirdi. Kenttin bazı noktalarında sabah erken saatlerinde Kızılay tarafından çadırlar kurulmaya başlandı. Yıkılan binaların çevresindeki yurttaşlara yardım yapılırken, kent genelinde yardımların yapılmadığı öğrenildi.

ÇEVRE İL VE İLÇELERE GİDİLİYOR

Depremle birlikte dışarı çıkan yurttaşların büyük çoğunluğunun kendi imkanlarıyla çevre il ve ilçelere gitti.

Kentten ayrılmalar sabah saatlerinde de sürdü. Çoğu işyerinin kapalı olduğu kentte, geceyi park ve sokaklarda geçiren yurttaşlar, evlerine dönmekte tedirginlik yaşıyor.

'AİLELERİMİZİN KURTARILMASINI BEKLİYORUZ'

Elazığ merkez Mustafapaşa Mahallesi’nde yıkılan binanın enkazında başlatılan çalışmaları izleyen yurttaşlardan Mehmet Ali Yıldız, deprem anında yaşadıklarını ve sonrasını şöyle anlattı:

“Bir arkadaşımın evindeydim, sarsıntı oldu, ondan sonra koşarak dışarı çıktık. İnsanlar kendini dışarı attı can havliyle.  Sarsıntı çok aşırı uzun süre devam etti. Burada da bir akrabamız var. Kendisi şu an enkaz altında ailesi ile beraber, 5 kişiler. Kaynanası, iki çocuğu ve eşiyle beraber şu an da enkaz altındalar. Halen ulaşılamadı, biz de bekliyoruz akşamdan beri. Dün geceyi burada geçirdik. Ailelerimiz burada olduğu için bu soğukta ateşin yanında enkaz çalışmalarını izledik. Ailelerimizin kurtarılmasını bekliyoruz.  Çalışmalar devam ediyor.”

‘ENKAZDA 23 KİŞİ VAR’

Deprem esnasında evinde olduğunu ifade yurttaşlardan Nihat Bayrak ise “Depremden sonra abilerim vardı burada, onları merak ettim, buraya geldim, şu an bizim köylümüz olan 5 kişilik bir ailesi var bu enkazın altında. İlk başlarda AFAD’ın gelmediği zamanlarda millet buraya akın etti. İlk aramayı mahalleliler yaptı. Yaklaşık 20-30 dakika sürdü. Kimseye ulaşamadılar. Sağlıklı bir şey olmadığını emniyet söyleyince onlarda geri çekilmek zorunda kaldılar. Sonra AFAD ekipleri geldi ve çalışmalarını sürdürüyor. 4 kişi çıkardılar. Halen 23 kişiye yakın insan var içerde. Dün geceden beri onları bekliyoruz. Umutlu bir haber bekliyoruz.”

KYK KIZ ÖĞRENCİ YURDU’NDA ÇÖKME

Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı Fethi Sekin Kız Öğrenci Yurdu'nda hasar meydana geldi. Binanın asma tavanı ve alçıları depremin etkisiyle çöktü.

Fırat Üniversitesi'nde okuyan ve bütünleme sınavları nedeniyle yurtta bulunan öğrenciler yaşanan hasardan dolayı geceyi dışarıda geçirdi. Öğrenciler yurttan aldıkları battaniyelerle soğuktan korunmaya çalıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 19:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER