Ekvadorlu kadınlar Erdoğan’ı BM’ye şikayet etti

Erdoğan’ın korumalarının dövdüğü kadınlar Erdoğan’ı BM’ye şikayet etti

Ekvadorlu kadınlar Erdoğan’ı BM’ye şikayet etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının şiddetine uğrayan Ekvadorlu kadınlar, Erdoğan’ı Birleşmiş Milletlere şikayet etti.

Elif Görgü’nün Evrensel’de yer alan haberine göre, 4 Şubat’ta Ekvador ziyareti sırasında bulunduğu bir üniversitede Kürt halkına yönelik saldırılar nedeniyle Erdoğan’ı protesto eden 6 kadına, Cumhurbaşkanlığı korumaları saldırmış, kadınlar darp edilerek salondan atılmıştı.

Koruma şiddetine maruz kalan Anabell Guerrero, Cristina Cachaguay, Karla Calapaki, Pilar Rassa, Stephanie Altamirano ve Ana Vera, Birleşmiş Milletlere başvurarak Cumharbaşkanı Erdoğan’ı şikayet etti.

'SONUÇ ALANA KADAR DEVAM'

Kadınlar ilk olarak Birleşmiş Milletler Kadın Örgütü’ne (BM Kadın) mektup gönderdiler. Kadın Hakları Ulusal Platformu adına gönderilen mektuptaki görüşme talebi kabul edildi.

BM Kadın Ekvador temsilciliği yapılan görüşmeyi aktaran Karla Calapaki, örgütün kendileriye dayanışma gösterdiğini belirterek, iki öneride bulunduklarını aktardı.

Buna göre kadınlara Kadına Yönelik Her Türlü Ayrımcılığa Karşı Sözleşme (CEDAW) Komitesi’ne şikayette bulunmaları ve BM kadına yönelik şiddet özel röportörü ile görüşmeleri önerildi. 

Calapaki, kadın örgütleri ile yeniden bir araya gelerek hangi yolu izleyeceklerini tartışacaklarını belirtti, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

Ekvador basınına konuşan Ana Vera da, Erdoğan’ı bir “savaş suçlusu” olarak gördüklerini söyleyerek, Türkiye’de Kürt halkına yönelik uygulamaların uluslararası kamuoyunda tartışıldığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

4 Şubat’ta Latin Amerika ülkesi Ekvador’un başkenti Quito’da bulunan Ulusal Araştırma Enstitüsü’nde (IAEN) konferans veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, enstitünün içinde ve dışında Ekvadorlular tarafından protesto edildi.

AKP Hükümetinin Kürt halkına yönelik saldırıları nedeniyle tepki gören Erdoğan’a, konferans salonunda da Ekvador Kadın Hareketi’nden kadınlar “Fuera/ Dışarı” diye bağırarak tepkilerini ifade etmek istedi.

Erdoğan, kürsüden Türkçe olarak “saygısız tipler” derken, Türk korumaları da kadınlara saldırdı. Kadınların ağızlarını kapatan korumalar, sürükleyerek ve darp ederek kadınları salondan çıkardı. Bu sırada Ekvadorlu güvenlik güçleri ise hiçbir müdahalede bulunmadı.

Türkiyeli korumaların, ülkelerinin yurttaşlarına yönelik saldırısı Ekvador’da büyük tepki gördü, Türk büyükelçiliği Dışişleri Bakanlığına çağrılırken, Devlet Başkanı Rafael Correa da “başka bir ülkede böyle davranamazsınız” şeklinde açıklama yaptı.   

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 08:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER