Ekmeğin sarıldığı kağıttan yoğurt kabına birçok ambalaj ücretli oluyor

Yeni yönetmelik ile birçok ambalaja katılım payı geliyor

Ekmeğin sarıldığı kağıttan yoğurt kabına birçok ambalaj ücretli oluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ambalaj atıklarının geri kazanılmasını teşvik için geri kazanım payı alınacak ambalajların sayısını artırıyor. Yeni yönetmelik ile içecek kutuları, ekmeğin sarıldığı kese kâğıdı, yoğurt kabı, cips-çerez ambalajlarına da katılım payı geliyor.
 
Yeni Çevre Kanunu ile 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle poşet uygulaması başlamış ve market poşetleri 25 kuruş olmuştu. Bu uygulamaya alışmaya çalışırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ikinci bir adım daha attı ve ambalaj atıkların geri kazanılması için düğmeye bastı.
 
Bakanlık ambalaj atıklarının geri kazanılmasını teşvik için geri kazanım payı alınacak ürünlerin sayısını artırmak üzere Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı hazırladı. Taslağa göre, ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak.
 
30 HAZİRAN TARİHİNDE UYGULANACAK
 
Uygulamanın 30 Haziran tarihinde uygulamaya girmesi beklenirken, ürünler sınıflandırılarak adet ve ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınarak bakanlığa bildirilecek. Ücretlendirme Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak. Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18 bin 037 lira, ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek. Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.
 
Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilirken, şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak. Su ve süt ile bunların işlenmesi sonucu hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER