Eğit-donat birliğinden 8 kişi daha kaçırıldı, 5'i öldürüldü

Nusra Cephesi, 'eğit-donat' birliğindeki savaşçılardan 8'ini daha tutukladı, 5'ini öldürdü

Eğit-donat birliğinden 8 kişi daha kaçırıldı, 5'i öldürüldü

Eğit-donat programına katılarak Suriye içlerine giden ilk birlikten 8 kişi daha Nusra Cephesi güçleri tarafından alıkonuldu, 5 kişi öldü ve 16 kişi yaralandı.

ABD ve Türkiye tarafından ortaklaşa hazırlanan eğit-donat programına katılan Suriyeli muhalif savaşçılardan 54'ü, Temmuz ayı başında programı tamamladıktan sonra 13 Temmuz'da Suriye içlerine geçmeye başlamıştı.

Çoğunluğu Türkmen olan söz konusu ilk grup, Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetinde Azez ilçesine bağlı Malikiye beldesinde konuşlanmıştı. Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı ve IŞİD'in elindeki Soran beldesinin yakınında güvenli bir bölge olduğu için birliğin yerleşmesi için burası uygun görülmüştü.

Geçen gün, birliğin Türkmen komutanı Albay Nedim HASAN ve yardımcısı ile emirlerindeki 18 savaşçı, Nusra Cephesi güçlerince alıkonulmuştu. Birliğin serbest bırakılması için Nusra Cephesi'nin ikna edilmeye çalışıldığı, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) müzakereler için devrede olduğu ifade edilmişti. Güvenilir yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, birlik ve Nusra Cephesi arasında çıkan çatışma sonucu, birlikten 5 kişi öldü, 16 kişi yaralandı ve 8 kişi daha Nusra Cephesi tarafından alıkonuldu.

Koalisyon güçlerine ait insansız hava araçlarının da Nusra Cephesi'ne ait karargahlara saldırı düzenlediği ve yaralananlar olduğu bildirildi. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2015, 14:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
serhıldan
serhıldan - 3 yıl Önce

Türkiye kendi askerini çok eğittide bu çapulcu türkmenler kalmıştı

anton
anton - 3 yıl Önce

türkmenler zeki insanlardir tercihleri kürdistandan yana olucaktir, televizyona cikarilanlar kürdistan türkmenlerini temsil etmiyo.