Duran Kalkan'dan seçim yorumu

Kalkan: Hangi biçimde olursa olsun önümüzde büyük mücadele süreci var

Duran Kalkan'dan seçim yorumu

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, seçim sonucunu ve çözüm sürecini değerlendirdi.

Med Nuçe'de konuşan Kalkan'ın konuşmasının bir bölümü şöyle:

"Seçim denilebilirse eğer gerçekten. bir tablo ortaya çıktı. seçimden çok büyük bir mücadele yaşandı. Faşizme karşı büyük bir kararlılık ve özveriyle barış özgürlük için mücadele eden herkesi selamlıyorum. Faşist saldırılar sonucu katledilenleri saygı ve minnetle anıyorum.

Aslında Tayyip Erdoğan ve AKP'nin 7 Haziran'da ulaşmayı umut ettikleri tablo oldu. Sonunda kanla, şiddetle, baskıyla, katliamla, hile ile böyle bir sonucu ortaya çıkardılar.

Türkiye toplumunun gerçek siyasi eğilimlerini gerçek yansıtan 7 Haziran seçimleridir. O da tam yansıtmıyordu ama. Açıkça toplum değişim istiyordu, özgürlük istiyordu. Tek başına iktidarı sürdürmenin gereği olarak gören zihniyet 24 Temmuz'dan itibaren dayattığı savaş sonucunda zorla iktidara geldi. AKP iktidar oldu. Seçim kazanmadı, iktidar gasp edildi. El kondu bile denebilir. Haram bir iktidardır.

Bu gerçekliğe karşı bütün toplum kendi duyarlılığını, demokratik değişim ve dönüşüm arayışını elbette sürdürmeli. 

Türkiye'de bir siyaset yürütülmeye çalışılacak. Türkiye'de cumhuriyet tarihinde böyle bir seçim süreci daha yoktur. Ortada bir seçim süreci yoktu. baskı katliamlar vardı, faşist saldırılar vardı. Süreç içerisinde bir tarafta devlet ve iktidar imkanları arkasına alarak her şeyi uygulayan bir AKP vardı. 
Diğer tarafta ise miting bile yapamayan HDP vardı. Diğer güçler çok fazla bir etkinlik gösteremediler. CHP ve MHP'nin yeni bir argümanı, inandırıcı bir durumu yoktu.

Türkiye'nin sorunları net ama CHP'nin AKP'yi aşan gerçekten de uygulanabilir çözüm modelleri yok.Kürt sorununu nasılçözeceksin. Neredeyse Kürt sorunu diyemiyor. demokratikleşmeyi nasıl çözeceksin, kiminle ittifak yapacaksın.

MHP'ye bir operasyon vardı. DEvlet Bahçeli'nin politikaları tartışılacak tabi. Bahçeli bu sürecin sorumlularından birtanesi. AKP'yi kendi çizgisine çekti ama yarı yarıya milletvekilini kabul etti. Türkeş 'Düşüncelerimiz iktidarda biz hapisteyiz' demişti. Şimdi herhalde Bahçeli de 'düşüncelerimiz iktidarda biz yarı yarıya milletvekillerimizi kaybetik. Bunlar olur' diyecektir. Bu bir oyun karşılıklı çok net biçimde.

7 haziran seçimlerini değerlendirmek gerekir.Ne oldu da 7 Haziran sonuçları uygulanmadı. Burada açıktır ki AKP kaybemişti, yenilmişti, zorla bunu tersine çevirmek için bu seçimi öngördü. Terörle baskıyla iktidar oldunuz.

Bu süreçte AKP hükümeti neler yaptı...250'nin üzerinde sivil katliamlar yapıldı. 2 binden fazla HDP'li yönetici gözaltına alındı veya tutklandı. Seçim sürecinde hDP parti binaları yakıldı. HDP hiçbir miting yapamadı. Çünkü tehdit var. Hiçbir çalışma yapamadı. Buna rağmen bu kadar oy aldı.Ulaşılan sonucu çok önemli görmek lazım. Ortada çok ağır bir saldırı vardı. Topyekün savaş konsepti uygulanmaya başlanmıştı.

Şimdibiz kazandıkdiyenlere şunu sormak gerekir 1 Kasım'da bile kaç HDP'li gözalına alındı.Demokratik seçim denecek durum yok. AKP planladığını gerçekleştirdi. Ne yapacaklar ne yapmayacaklar herkes görecek. 

Bu süreçte Tayyip Erdoğan ve AKP gerçeği ortaya çıktı. Bunu gördük. Demokratikleşme, Kürt sorunun çözümü, İmralı görüşmeleri hepsi bir oyunmuş, hileymiş. 

Gerçekeyse yüzde 100 Kürt düşmanı, Kürt karşıtı bir tutum varmış bunu gördük. DAİŞ'e karşı diyerek PKK, PYD'ye saldırdı. AKP birşey yapacaksa politik olarak gerçek yüzü açığa çıktığında daha iyi yapacak. Kendinin kötülüklerini başkasına malediyordu. bunun sonucunda da bu kadariktidarda kaldı.

Gerçek kimliği ortaya çıkanla daha iyi ilişki de kurabilirçatışma da yapabilir. Ama kimliğini gizleyenin ne yapacağı bilinmez. Dolayısıyla şimdiye kadar kimse AKP ile ne yapacağını bilemedi. Elini veren kolunu kaptırdı neredeyse. Artık bunları yapamaz bundan sonra. İstediği kadar oy almış olsun bunu AKP'yi destekleyenlerde bilsinler.

7 Haziran'dan sonra müdahale olmuş PKK HDP'yi engellemiş. Bu düşünce yalandır. PKK 7 Haziran sonuçlarını nasıl değerlendirmiş. HDP'yi engellemiş mi teşvik mi etmiş. Engellemiş ifadeleri yalandır.  200 tane HDP il ilçe binasını PKK mi yaktı, binlercesini PKK mi tutukladı. Biraz dürüst olunsun. İspatlasınlar. İspatlamayan namerttir. PKK 7 Haziran seçim sonuçlarını esas alıyor. Bizce hâlâ geçerli olan 7 Haziran sonuçlarıdır. 1 Kaım'ı kimse Türkiye toplumunun gerçek eğilimidir diye yansıtamaz. ne kadar baskı olduğunu da hile olduğunu da görüyoruz.

7 Haziran'dan sonraki bu süreci kimse unutmamalı. Erdoğan ve Davutoğlu'nun söylemlerini kimse unutmamalı. HDP ve MHP'den çalınan milletvekilleriyle AKP hükümet kuracak duruma geldi. 

Hareketimiz her zaman demokratik siyasetin sorunları çözmesinden yana. Türkiye'nin, bölgenin buna ihtiyacı var. 

Çatışma çözüm süreci durdurularak başladı. İmralı'da görüşmeleri kim durdurduysa çözüm sürecini de o durdurdu, savaşı da o başlattı. Türkiye'yi birleştirecek barıştır, demokrasidir, kardeşliktir. 

Seçimden önce cumhurbaşkanı da başbakan da  savaş da sürecek, ezeceğiz yıkacağız diyerek her şeyi söylediler. 'Şimdi arkamızda siyasi destek var' diyerek bu saldırıyı daha da geliştirebilirler. Bu bir ihtimaldir. Seçim sonuçları ne bir karamsarlık yaratsın ne de rehaveeyöneltsin. 

Gelişmelere bakalım dikkatli olalım her zaman da . Faşist baskı, katliamlar sürdürülecekse barış mücadelesi de daha da örgütlü sürdürülecek.

Kimse rehavet içerisinde olmasın. Hangi biçimde olursa olsun önümüzde büyük mücadele süreci var" (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 20:51

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus
Yunus - 5 yıl Önce

Tirlari kim yaktı. Haram iktidar mis duran kalkan haram dan helal den mi bahsediyor. Eşi nin yanında vurulan öldürülen insandan neden bahsetmiyor. Bırakın Allah aşkına biraz açın gözlerinizi. Herkese kulak verin. İzmir de Atatürk bayrağı ile miting yapıp Diyarbakır da bayrak indirmek ile olmuyor. Millet neyin ne olduğunu gördü.

nurcan sonmez
nurcan sonmez - 5 yıl Önce

Yoldaslar duran kalkan yerinde tespitler yapmis.bu devlet yillardan beridir kurtlere xulum yapmistir.akp nin gercek yuzunu biz aleviler gorduk birsuru gencimizi katlettiler ama malesef din agirlukli bazi yobaz kurtler hala goremediler bunlarin fasistligi I

Bahri
Bahri - 5 yıl Önce

Duran Kalkanın dediklerinin bir an hepsinin doğru olduğunu kabul edelim ki,söylediklerinin hepsi doğru.Peki bizim legal çalışanların ve Kürt Özgürlük Hareketinin hiç mi yanlışı yok.Kendi yanlışlarımızı da söyleseydi daha sağlıklı olurdu kanısındayım.

zaza
zaza - 5 yıl Önce

Nurcan zaten bu ulkeyi karistiran senin gibi geri kafacilar var ya kendinizi bir bok zanediyorsunuz isi mezhepcilige

SIRADAKİ HABER