Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden korona aşısı fetvası

Ali Muhyiddin el Karadaği, Covid-19 aşısı konusunda doktorlara güvenmenin zorunlu olduğunu söyledi

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden korona aşısı fetvası

Dünya Müslüman Alimler Birliği, uzman doktorların onayından geçen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının dinen uygun olduğu yönünde fetva verdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el Karadaği, yaptığı yazılı açıklamada, Covid-19 aşısı konusunda doktorlara güvenmenin zorunlu olduğunu söyledi.

Alman şirketi Pfizer-Biontech başta olmak üzere Covid-19 aşılarıyla ilgili çok sayıda soru aldığını belirten Karadaği, "Tıp camiası, bu aşının belirli bir grup ve kişiler için gerekli olduğuna karar verirse bu, akıl ve beden sağlığının korunması ve salgının yayılmasının önlenmesi açısından dini açıdan da kabul görür" ifadesini kullandı.

Peygamberin "İslam'da zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur" hadisine dayanarak salgın durumunda tedavinin gerekli olduğu yönünde kararlar bulunduğuna değinen Karadaği, fetvaların da ancak ilim ehli tarafından verilebileceğini kaydetti.

Karadaği, fetvanın, uzman makamların aşıya onay vermesi, faydasını ve tesirini kanıtlamasına bağlı olacağını, burada da tamamen faydalı olması değil, faydasının ağır basması şartının aranacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 10:21

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melek
Melek - 3 hafta Önce

Alimler fetva veriyorsa , Allahın emridir. Uymamazlık yapmayın sakın ha. Yoksa cehheneme gidersiniz

SIRADAKİ HABER