Dünya Anadil Günü'nde Meclis'e sunulan Kürtçe önerge işleme konmadı

Önerge 'iç tüzüğe aykırı' gerekçesiyle iade edildi

Dünya Anadil Günü'nde Meclis'e sunulan Kürtçe önerge işleme konmadı

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in, Dünya Anadil Günü dolayısıyla Meclis’e sunduğu Kürtçe soru önergesi, "iç tüzüğe aykırı" gerekçesiyle işleme dahi konulmadan iade edildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla Kürtçe üzerindeki baskılara dikkat çekmek amacıyla Meclis’e soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Kürtçe ve Türkçe verilen soru önergesinin Kürtçesi, "iç tüzüğe aykırı" olduğu gerekçesiyle, işleme dahi konulmadan iade edildi.
 
Dün Meclis’e sunulan soru önergesinde şu sorulara yer verildi:
 
Milyonlarca insanın anadili olan Kürtçe dili neden suç unsuru olarak görülmektedir?
 
Türkiye’de farklı dillerin tanınması, korunup geliştirilmesi için hükümet politikalarınız nelerdir?
 
Kürtçenin ülkemizde yasal statüye kavuşması için bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır?
 
Anadili Kürtçe olan onlarca milletvekilinin yasama faaliyetleri yürüttüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan Kürtçe konuşmaların tutanaklara hala “bilinmeyen dil” notuyla geçmesinin sebebi nedir?
 
UNESCO 21 Şubat 2017 Dünya Anadili Günü öncesinde yayımladığı ‘Tehlike Altındaki Diller Atlası’na göre, Türkiye'de 18 dilin tehlike altında olduğunu belirtmiştir. Söz konusu dillerin korunması için Bakanlığınızca yürütülen bir dil koruma planı var mıdır?”

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 20:48

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Agiri
Deniz Agiri - 2 yıl Önce

Allah belanizi verecek alçaklar devşirme soysuzlar bu ülkeyi dört parçada düşmandan temizliyen kimdi şerefsiz ler

İsmail Cavga
İsmail Cavga - 2 yıl Önce

Trabzon da öğretmenim. Bir resmi yazı geldi bakanlıktan 21şubat Dünya Ana diller Günü dolayısıyla Arapça dilinin korunup geliştirilmesi için okullarda diğer kurumlarda kurs açılması isteniyordu. Bu durumu milli eğitim bakanlığının ilgili kurumunu telefona arayarak bu çok güzel bir şey dedim. Fakat bu ülkede yalnızca Arapça konuşulup yazılmıyor. Kürtçe var, Lazca var, Çerkez ce var... Daha be çok dil var. Neden Arap çay diline özel ehemmiyet veriliyor. Görevli bu durumu ilgiliye ileteceğim dedi. Hal da cevap gelmedi...

İsmail Cavga
İsmail Cavga - 2 yıl Önce

Okulumuza 21şubat Dünya anadil günü dolayısıyla bir resmi yazı geldi. Yazıda Arapça dilinin okullarda hak eğitim merkezlerinde ve istenilen kurumlarda öğretilmesi istenmektedir. MEB i aradım ilgili müdürlükteki sorumluya neden yanlızca Arapça dili ie ilgili duyarlılık gösteriyorsunuz. Ülkemizde kürt var kaz var Çerkez var bunlarla ilgili duyarlılık neden yok. Sorumlu kişi sizi ilgiliye bağlayacağız defi hala bağlaması bekliyorum. Trabzon dayım.

SIRADAKİ HABER