DTK, HDK, TJA, DBP ve HDP operasyonu: Gözaltında darp iddiası

DTK, HDK, TJA, DBP ve HDP yöneticilerine yönelik operasyonda gözaltına alınanların sayısı 29’a yükseldi

DTK, HDK, TJA, DBP ve HDP operasyonu: Gözaltında darp iddiası

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Kürt siyasetçilere yönelik 14 Haziran’da başlatılan operasyonlar devam ediyor.

Operasyonlarda Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üye ve yöneticilerinin aralarında bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen 29 kişinin 2016 yılında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı, soruşturma için gizlilik kararı alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanların “KCK’den aldıkları talimatlarla hareket etmek” ile suçlandığı belirtiliyor.

29 kişinin ne zaman adliyeye çıkarılacağı ise net değil.

DARP İDDİASI

Öte yandan gözaltına alınan siyasetçilere kötü muamele yapıldığı iddia ediliyor.

dihaber’in aktardığına göre,  Helbest İlkan ve Hanım Ayhan gözaltına alındığı sırada darp edildi, küfür ve hakaretlere maruz kaldı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan İlkan ve Ayhan maruz kaldıkları şiddet ve kötü muameleyi ise kendilerini ziyaret eden İHD Diyarbakır Şubesi avukatlarına anlattı.

Ayhan, Urfa’nın Halfeti ilçesinde gündüz ortasında sivil polislerce gözaltına alındığını, Halfeti’den Urfa’ya götürüldüğü sırada ise polislerin kafasına poşet geçirerek, yol boyunca kendisini darp ettiğini, kafasında şişlikler ve morluklar oluştuğunu, sol dirsek altında darp izi olduğunu söyledi.

Mersin’de gözaltına alınan Helbest İlkan ise polis şiddeti nedeniyle sol gözaltında şişlik ve morluklar oluştuğunu söyledi.

Ayhan ve İlkan, muayenede doktorların darp raporu vermediğini de aktardı.

Diyarbakır’a getirilen Aydın ve İlkan, burada yapılan muayenede darp edildiklerine dair rapor alabildi.

Gözaltında tutulan kadın siyasetçilerden kanser hastası Şah Can Tünen’in sağlık durumunun ise kötüye gittiği belirtildi.

Avukatlar, gözaltındaki işkence nedeniyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 12:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER