DSÖ: Sigara içmek koronavirüsün ağır formda gelişmesine yol açıyor

DSÖ Acil Hastalıklar Programı Başkanı Maria van Kerkhove, sigara içmenin Kovid-19 enfeksiyonun ağır formda gelişmesine yol açtığını söyledi

DSÖ: Sigara içmek koronavirüsün ağır formda gelişmesine yol açıyor

Sigaranın, koronavirüs üzerindeki muğlaklığı devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Fransa'da yapılan araştırmada sigarada bulunan nikotinin virüsle mücadelede etkili olduğu açıklanmıştı. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yeni açıklamada ise, bu durumun tersi savunuldu. DSÖ Acil Hastalıklar Programı Başkanı Maria van Kerkhove, sigara içmenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunun ağır formda gelişmesine yol açtığını ve ölüm riskini artırdığını belirtti.

Fransız doktorların, sigara içenlerin Kovid-19’la enfekte olma ihtimalinin daha düşük olduğuna ilişkin araştırmasını değerlendiren Kerkhove, şu ifadeleri kullandı:

"Hepimiz tütünün tehlikelerini biliyoruz. Her yıl milyonlarca insan sigaradan ölüyor. Kovid-19 bir solunum yolu hastalığıdır ve sigara içmek de akciğerlere zarar veriyor. Sigara içmenin hastalığın ağır formda gelişmesine ve ölüm riskini artırdığını gösteren yayınlanmış çalışmalar var."

'SİGARA İÇENLER ARASINDA COVİD- 19'A YAKALANMA RİSKİ DAHA AZ'

Fransa'da 480 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, sigara içenlerin Covid-19 salgınından daha az etkilendiğini ortaya çıkardığı belirtilmişti. Fransa'nın başkenti Paris'in Pitie Salpetriere Hastanesi'nde yapılan araştırma sigarada bulunan nikotinin virüsle mücadelede etkili olduğu sonucuna varılmıştı. 

Academie des Sciences'ta yayınlanan araştırma, Covid-19 testi pozitif çıkmış ve hastanede tedavi gören 350 kişi ile tedavisi hastane dışında devam eden 130 vaka üzerinde yapıldı. Araştırmada bu kişilerin sadece yüzde 5'inin sigara içtiği tespit edilmişti. 

Nikotinin Covid-19'a karşı koruyucu bir yanı olduğuna dair tezler ABD ve Çin'de geçen aylarda ileri sürülmüştü. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER