DSG: Afrin harekatı, IŞİD'in yeniden canlanmasına yol açabilir

DSG, kendilerinin Türkiye'ye ateş açtığına dair iddiaları doğru olmadığını açıkladı

DSG: Afrin harekatı, IŞİD'in yeniden canlanmasına yol açabilir

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), kuruluş amaçlarının IŞİD'le mücadele olduğunu anımsatarak, Türkiye'nin Suriyeli Kürtlere yönelik askeri faaliyetlerinin IŞİD'in yeniden canlanmasına yol açabileceğini belirtti.

DSG'nin Afrin harekatıyla ilgili açıklamasında, "DSG, IŞİD'i yenilgiye uğratmaya ve Suriye'de istikrarı sağlamaya odaklanan bir barış hareketidir. Kahraman savaşçılarımız sayesinde 'mezarlıkta yer edinen' IŞİD dışında hiç kimseye karşı bir düşmanlığımız bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

IŞİD'i nihai olarak yok etmek için Suriye'nin doğusunda düzenledikleri operasyonun sürdüğünü de belirten DSG, "Son 24 saat içinde IŞİD'le yaşanan çatışmalarda çok sayıda kahramanımızı yitirdik. Operasyon tamamlanma aşamasında ve operasyonu bitirmeye hazırız ancak Türkiye'den Afrin'e yapılan beklenmedik saldırılar IŞİD'in yeniden canlanması yönünde tehdit oluşturuyor" değerlendirmesinde bulundu.

'DSG, TÜRKİYE'YE ATEŞ AÇMADI'

Öte yandan DSG, kendilerinin Türkiye'ye ateş açtığına dair iddiaları doğru olmadığını belirterek Türkiye topraklarına saldırma planları olmadığını ileri sürdü.

DSG, bu iddiların Türkiye tarafından askerlerini ve aşırılık yanlısı muhalif grupları Suriye topraklarına sokmak için bir bahane olarak kullanıldığını savundu.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER