Diyarbakır'daki tarihi kalede insan kemikleri bulundu

25 insana ait kafası ve kemikler bulundu...

 Diyarbakır'daki tarihi kalede insan kemikleri bulundu

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde bulunan tarihi Zerzavan Kalesi içinde bulunan su sarnıcında, yaklaşık 25 insana ait olduğu belirtilen kafası ve kemikler bulundu.

Çınar İlçesi'nin Mardin karayolu üzerinde bulunan tarihi Zerzevan Kalesi'ni gezmeye giden 2 kişi, kale içerisinde bulunan ve su sarnıcı olduğu belirtilen kuyuda kemiğe benzer cisimler görünce durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma ekiplerinin kuyuda yaptığı araştırmada, 25 insan kafatası ve kemikler bulundu. Jandarma, Diyarbakır Valiliği ile İl Kültür ve Müze Müdürlüğü'ne resmi yazı ile durumu bildirerek inceleme yapılmasını istedi.

Kültür ve Müze Müdürlüğü'nden arkeolog ve uzman ekiplerce kemiklerden alınan örnekler incelemeye götürüldü. Tarihi kalenin Roma dönemine ait olduğunu belirten yetkililer, geniş çaplı soruşturma başlatıldığını söyledi.

İHD'LİLER İNCELEME YAPTI

Çınar'ın Zerzavan Kalesi içinde bulunan su sarnıcında 25 insana ait olduğu belirtilen kafatası ve kemiklerinin bulunmasının ardından bölgeye İHD Diyarbakır şubesi yetkilileri geldi. Kuyu başında inceleme yapan İHD Şube Sekreteri Abdusellam İnceören, şu anda araştırmalarının sürdüğünü belirtti. İnceören şöyle dedi:

"Çınar Cumhuriyet Savcılığı burada bulunan kemikleri toplamışlar. Toplanan kemikler DNA testi için Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş. Biz de buraya gelerek inceleme yaptık. Burada 90'lı yıllardan sonra ciddi anlamada faili meçhul olaylar olmuştu ve bu faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin bir çoğu bulanamadı. Burada bulunanlar 90'lı yıllarda işlenen cinayetler olabilir. Belki de eskiye de dayalı olabilir. Onu net bilemiyoruz Adli Tıp bunu belirleyecektir. Buradan sonra Cumhuriyet savcısıyla görüşüp bilgi almaya çalışacağız. Bundan sonra biz bu davanın takipçisi olacağız. Burada başka kuyular da var. Diğer kuyularda da kemikler olabilir, bu kuyularda da inceleme yapılması için Cumhuriyet savcılığından bir talebimiz olacak. Bizde bulunan faili meçhul cinayetlerin noktalarını belirten haritada sanırım bu bölge yok."

Kuyu çevresinde jandarma ve geçici köy korucuları aldıkları güvenlik önlemlerini sürdürüyor. (Sky Türk)

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 02:11

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER