Diyarbakır’da kayyım protestoları: Saldırıyı direnerek püskürteceğiz

Kürt partileri temsilcileri ve yurttaşlar, açıklamadan sonra oturma eylemine başladı

Diyarbakır’da kayyım protestoları: Saldırıyı direnerek püskürteceğiz

Diyarbakır’da kayyım atamalarını protesto eden milletvekilleri, Kürt partileri temsilcileri ve yurttaşlar, açıklamadan sonra oturma eylemine geçti. HDP’li vekil Hişyar Özsoy, “İşgali reddediyoruz” derken, TİP’li vekil Barış Atay ise, “Saldırıyı direnerek püskürteceğiz” dedi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyesi eşbaşkanının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanması protestoları sürüyor. Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi AZC Plaza önünde toplanan HDP milletvekilleri ve yurttaşlar, yüzlerce polis ve TOMA’larla ablukaya alındı. Açıklamaya katılan yurttaşlardan sık sık “Amed bizim irademizdir” sloganları attı. Açıklamaya, TİP Genel Başkan Yadımcısı Barış Atay, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin görevdene alınan Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürt partilileri temsilcileri ve HDP milletvekilleri katıldı. 
 
ÖZSOY: İŞGAL MANTIĞINI REDDEDİYORUZ
 
Burada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, kayyıma karşı her gün eylem ve etkinlikler düzenlediklerini belirterek, “Halkımızla belediye başkanlarımızla birlikte kayyumu protesto ediyoruz. İşgal mantığını reddediyoruz” dedi. 
 
Dün Kayapınar ilçesinde bir dolmuşun yakılmasına tepki gösteren Özsoy, “Bunu kabul etmiyoruz. Halkın malına zarar vermek bizim siyasetimiz değil, çok haklı bir durumdayız. Kayyum atanmış, sonuna kadar meşru olduğumuz bir zemindeyiz. Diyarbakırlılara sesleniyoruz; demokratik tepkimizi gösterelim. Bizimle uzaktan yakından kesinlikle alakası yoktur. Bu tür durumların önüne hep birlikte geçelim” diye konuştu. 
 
BARIŞ ATAY: BU SALDIRIYI PÜSKÜRTMEK ZORUNDAYIZ
 
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, HDP ile sağladıkları ittifakı her alanda sürdüreceklerini vurgulayarak, “İttifakımızı hem sokakta hem Meclis’te yan yana durarak göstereceğiz. Tek adım geri atmayacağız. İktidara hep beraber direnmek, bu saldırıyı püskürtmek zorundayız” diyerek dayanışma çağrısında bulundu. 
 
ÇİFTYÜREK: İRADEMİZE SAHİP ÇIKALIM
 
Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, “AKP seçmeninin irade oluyor da Kürt halkının seçmeni soğan cücüğü mü?” diye sordu. Çiftyürek, kayyumların halk iradesine yönelik siyasi darbe olduğunu belirterek, “Bu haksızlığa ve kanunsuzluğa karşı bir araya gelelim. Halk iradesi hedef alınıyor. Kürt partileri ve Kürdistan’ın dört parçasına sesleniyorum; irademize sahip çıkalım” şeklinde konuştu. 
 
Yapılan açıklamalar ardından kitle oturma eylemine geçti. 

Kaynak: MA

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2019, 14:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER