Diyarbakır’da gözaltındaki kadınlardan 4’ü serbest

Diyarbakır’da gözaltında bulunan 26 kadından 57 yaşındaki Aklime Hanas’la birlikte 3 kişi serbest bırakıldı

Diyarbakır’da gözaltındaki kadınlardan 4’ü serbest

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda 14 Temmuz’da yapılan polis operasyonlarında 23 kadın gözaltına alındı.

Aralarında Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da bulunduğu gözaltındaki isimlere dün 3 kişinin daha eklenmesi ile gözaltına alınanların sayısı 26’ya yükseldi.

Emniyet işlemleri tamamlanan 57 yaşındaki Aklime Hanas, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Gülşen Güneş ve Zeynep Suncak adliyeye sevk edildi.

4 KADIN SERBEST BIRAKILDI

TEM Şube’de ifade işlemleri tamamlanan 4 isim Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık ifadeleri alınan Aklime Hanas, Gülşen Güneş ve Zeynep Suncak adli kontrol tedbirleriyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, Rabia Ataş’ın ise tutuklanması istendi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimi 4 ismin adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakılmasına karar verdi.

Katıldıkları eylem ve etkinlikler ile kimi tanık beyanları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan isimlerden 75 yaşındaki Hayriye Demir (Türkekul), dün alınan savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

21 İSMİN YARIN ADLİYEYE SEVK EDİLMESİ BEKLENİYOR

Gözaltında tutulan 21 kişinin ise emniyet işlemleri tamamlanmasıyla birlikte yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

TEM Şube’de gözaltında bulunan bazı isimler ise şöyle:

“Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Bağlar Belediyesi meclis üyeleri Panayır Çelik ve Halime Bayram, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Ronda Bat, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Yöneticisi Rozerin Çatak, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Besile Narin, HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız, Büro Emekçileri Sendikası (BES) eski yöneticileri Dilan Yakut ve Güneş Özel ile TJA aktivistleri Zekiye Güler, Figen Ekti, Emine Kaya, Selma Metin, Ruken Şehir, Hasret Alp, Şükran Tamir.”


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER