Diyarbakır’da 7 Kürt siyasetçi daha tutuklandı

10 Nisan’da yapılan DBP ve KJA’ya yönelik operasyonda şu ana kadar 13 siyasetçi tutuklandı

Diyarbakır’da 7 Kürt siyasetçi daha tutuklandı
DBP Demokratik Yerel Yönetimler Birliği ve KJA'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 18 Kürt siyasetçiden 7'si daha çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Son tutuklamalarla birlikte operasyonda tutuklananların sayısı 13'e çıktı. 

10 Nisan sabahı yapılan Diyarbakır merkezli baskınlar sonucu gözaltına alınan 18 Kürt siyasetçiden emniyetteki ifade işlemleri devam eden 12'si, emniyetteki işlemlerinin ardından dün Diyarbakır Adliyesi'ne getirilmişti. Adliyeye sevk edilen Kürt siyasetçiler Fatma Duman, Ridvan Sincar, Firat Yıldız, Turan Genç, Yusuf Koyuncu, Abdullah Cin, Serdar Tosun, Orhan Karaca, Aziz Mahmut Çınar, Fevzi Aydemir, İbrahim Durmuş ve Mehmet Taha Burakmak, savcılık tarafından ifadeleri alınmadan doğrudan tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmişti. 

Nöbetçi mahkemeye sevk edilen isimlerden Rıdvan Sincar, Turan Genç, DBP PM üyeleri Yusuf Koyuncu, Abdullah Cin, Serdar Tosun, DBP Yenişehir İlçe Yöneticileri İbrahim Durmuş ve Mehmet Taha Burakmak, sabaha karşı "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklandı.

Fırat Yıldız, Fatma Duman, Orhan Karaca, Aziz Mahmut Çınar ve Fevzi Akdemir ise "adli kontrol" şartı ile serbest bırakıldı. 

Soruşturma dosyasına getirilen "gizlilik" kararı nedeniyle Kürt siyasetçilere yöneltilen suçlamanın ayrıntıları konusunda bilgiye ulaşılamadığı belirtildi.

13 KÜRT SİYASETÇİ TUTUKLANDI

Son tutuklamalarla birlikte Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Demokratik Yerel Yönetimler Birliği ve Kongreya Jinên Azad (KJA) yapılan operasyon sonucu tutuklananların sayısı 13'e yükseldi. Aynı operasyonda gözaltına alınan Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, DBP PM üyeleri Pero Dündar, Olcay Kanlıbaş ve KJA üyesi Zozan Toprak ile HDP Genel Saymanı Hüseyin Yılmaz ve DBP PM üyesi Fırat Alökmen dün ve önceki gün çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Öte yandan bugün DBP Diyarbakır İl Binası'na bir operasyon daha yapılmakta. 
(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 09:23
YORUM EKLE