Diyarbakır Valisi: Devletin yolu kapanır mı?

Karakol yapımını protesto eden grup Diyarbakır-Bingöl karayolunu ulaşıma kapattı

Diyarbakır Valisi: Devletin yolu kapanır mı?

Diyarbakır-Bingöl karayolunda kalekol protestosu yapan halk karayolunu yeniden trafiğe kapattı. Vali Mustafa Cahit Kıraç, "yolu açma çalışmalarının" sürdüğünü söyledi.

Kalekol inşaatları ve askeri operasyonlar nedeniyle önceki gün halk tarafından trafiğe kapatılan Diyarbakır-Bingöl karayolunun dün açılmasının ardından bugün Daralan köyü mevkisindeki yol tekrar ulaşıma kapatıldı.

Yolun trafiğe açılması için bölgede geniş askeri önlemler alan jandarma ekipleri ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Askerler halka tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Vali Mustafa Cahit Kıraç, yaptığı açıklamada, karayolunun bazı gruplarca trafiğe kapatıldığını belirterek, bunun Diyarbakır'a yakışmayan bir eylem olduğunu söyledi.

Yol kapatma eylemini gerçekleştirenlere çağrıda bulunan Vali Kıraç, "Bölgenin değerini düşürecek bu tür faaliyetlerde kimse bulunmasın. 'İnsana, huzur, barış kardeşlik lazım' ne denecekse gelsinler söylemlerini ilgililerle paylaşsınlar. Diyarbakır'ın katma değerini düşürücü bu tür eylemlerin Diyarbakır'a bir faydası yok, zararı var" dedi.

"Diyarbakır-Bingöl karayolunda yol kapatma eylemi var. Yolda hastalar, yaşlılar, kadınlar ve çocuklar var. Yolu mutlaka açacağız. Kimsenin böyle bir sıkıntıyı ortaya çıkartma hakkı yoktur. Herkes aklını başına alsın" diyen Vali Kıraç, "Yolu kapatan eylemciler oradalar ve jandarmamızın aldığı güvenlik önlemi sürüyor. Yolun kapatılması kabul edilemez. Devletin yolu kapanır mı? İnsanların seyahat özgürlüğünü engellemeye kimin hakkı var?" şeklinde konuştu. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 23:25
YORUM EKLE