Diyarbakır Valisi: Böyle sonuçlanmasını istemezdik, üzücü bir olay

Valilik, Kemal Kurkut’un Newroz alanına ‘elinde bıçakla girmek istediği sırada canlı bomba şüphesi’ ile polis tarafından açılan ateşle yaşamını yitirdiğini açıklamıştı

Diyarbakır Valisi: Böyle sonuçlanmasını istemezdik, üzücü bir olay

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır’da dün düzenlenen Newroz kutlamasında polis tarafından açılan ateş sonucu öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut hakkında açıklamalarda bulundu.

Olayla ilgili görüntülerin basına yansımasının ardından Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, “Böyle sonuçlanmasını istemezdik. Üzücü bir olay, konu her boyutuyla soruşturuluyor” dedi.

VALİ AKSOY: ÜZÜCÜ BİR OLAY

Vali Aksoy bugün katıldığı bir program sırasında, gazetecilerin sorusu üzerine, dün yaşanan olayla ilgili başlatılan soruşturmanın sürdüğünü belirtti ve şunları söyledi:

Dünkü açıklamada da belirttiğimiz gibi şahıs elinde bıçak ve çantasında bomba olduğunu söylemiş. Güvenlik güçleri de Nevruz kutlamasına katılan vatandaşların güvenliğini düşünerek böyle bir müdahalede bulunmuş. Böyle sonuçlanmasını istemezdik. Üzücü bir olay, konu her boyutuyla soruşturuluyor.

VALİLİĞİN İLK AÇIKLAMASI

Diyarbakır’da yaşanan olayla ilgili valilik dün yaptığı açıklamada, Newroz’un yapıldığı kutlama alanına girmeye çalışan sırt çantalı bir kişinin, kendisini aramak isteyen güvenlik güçlerine “Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim” diyerek bıçaklı saldırıda bulunduğu ifade edilmişti.

Valilik açıklamasında şu ifadeler yer almıştı:

Şahıs, etkinliğin yapılacağı yöne doğru koşmaya başlamıştır. Şahıs, güvenlik güçlerinin tüm uyarılarına rağmen elindeki bıçağı atmamış ve alana doğru koşmaya devam etmiştir. Söz konusu şahsın canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden ve alanda bulunan katılımcıların can güvenliği göz önünde bulundurulduğundan dolayı, arama noktasında görevli güvenlik güçlerince müdahale edilmiştir. Meydana gelen olay sonrasında yaralanan ve etkinlik alanına çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırılan şüpheli şahıs, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca çok yönlü inceleme başlatılmıştır.

(Kaynak: Gazete Karınca- Foroğraf: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2017, 12:13

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER