Diyarbakır Valiliği’nden Sur'daki fotoğraflara dair açıklama

Fotoğrafların yayınlanmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı

Diyarbakır Valiliği’nden Sur'daki fotoğraflara dair açıklama
Diyarbakır Valiliği, Sur’da çekildiği ileri sürülerek sosyal medyada yayınlanan, duvar dibine dizilmiş çıplak erkeklerin de yer aldığı fotoğraflara ilişkin açıklama yaptı. 

Valilik, teslim olan kişilerin üzerlerinin çıkarılması uygulamasının “tedbir amaçlı” olduğunu söyledi. Fotoğrafların izinsiz çekilerek paylaşıldığını söyleyerek soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Diyarbakır Valiliği internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

“07 Mart 2016 Pazartesi günü 16:00 ile 17:15 saatleri arasında operasyon bölgesinde var olduğu iddia edilen sivillerin tahliyesi amacıyla güvenlik koridoru oluşturulmuştur. Oluşturulan güvenlik koridorundan 1 çocuk, 2 bayan ve 11 erkek olmak üzere toplam 14 kişi güvenli bölgeye alınmıştır. Söz konusu tahliyelerin sonucunda sosyal medya ile yazılı ve görsel basında tahliye olan kişilere ait bir takım fotoğraflar yayınlanmıştır.

“Teslim olan kişilerin üzerlerinin çıkarılması uygulaması, canlı bomba, bombalı tuzak, intihar eylemi vb. olumsuz durumlara karşı güvenlik güçlerimiz tarafından alınmış olan tedbir amaçlı bir uygulama olup, söz konusu çalışma bütün dünyada aynı şekilde gerçekleştirilmektedir.

“Ancak, teslim olan bir kısım şahıslara ait fotoğrafların izinsiz olarak çekildiği ve paylaşıldığı görülmüştür. Bu durum ile ilgili olarak Valiliğimizce bir komisyon oluşturularak hemen soruşturma başlatılmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER