Diyarbakır Valiliği PKK iddiasını sürdürdü

Diyarbakır’daki patlama ile ilgili valilikten yeni açıklama

Diyarbakır Valiliği PKK iddiasını sürdürdü

Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi'nde 2 polis, 8'i sivil 10 kişinin hayatını kaybettiği dünkü bombalı saldırıyı, "'Kemal' kod adlı PKK'linin, 3 ton patlayıcı kullanarak, 'fedai eylemi' gerçekleştirdi"ğini iddia etti.

Diyarbakır’da meydana gelen 2 polis, 8'i sivil 10 kişinin hayatını kaybettiği dünkü bombalı saldırıyı, dün gece IŞİD üstlendi.

IŞİD’in ‘haber ajansı’ Amaq’ta yer alan açıklamada, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün Bağlar ilçesindeki ek binası yakınlarında düzenlenen bombalı araçlı saldırıyı IŞİD'in gerçekleştirdiği belirtildi.

VALİLİK: SALDIRIYI PKK GERÇEKLEŞTİRDİ

Diyarbakır'daki patlamayı IŞİD'in üstlenmesi üzerine Diyarbakır Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"04.11.2016 günü saat 7.53 te, İlimiz Bağlar İlçesi Aydın Arslan Bulvarında, bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmiş ve olayın akabinde saat 11.22’de Valiliğimiz tarafından, patlama olayının bölücü terör örgütü tarafından üstlenildiği şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Uluslararası bir haber ajansının bir kaynağa dayandırarak yaptığı bir habere dayalı olarak, basında ve sosyal medyada olayın IŞİD terör örgütü tarafından üstlenildiğine dair haberler yer almıştır.

"Valiliğimizce yapılan açıklama, bölücü terör örgütü elemanlarının kendi aralarında yapmış oldukları telsiz konuşmalarına dayandırılmıştır. Konuyla ilgili bölücü terör örgütü mensupları arasında yapılan üç ayrı telsiz konuşmasında, eylemin Kemal kod adlı bölücü terör örgütü mensubu tarafından 3 ton patlayıcı kullanılarak gerçekleştirildiği ve fedai türü tabir edilen eylem olduğu açıkça yer amaktadır. Bu bilgiler çerçevesinde söz konusu saldırının bölücü terör örgütü mensuplarınca yapıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

"Söz konusu sosyal medyada ve bazı haber organlarında yer alan haberler, çoğunlukla sivil vatandaşlarımızın zarar gördüğü ve hayatını kaybettiği menfur saldırı olayıyla ilgili farklı algı oluşturmaya ve bölücü terör örgütünü korumaya yönelik haberlerdir. Valiliğimiz tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi; vatandaşlarımızın resmi açıklamalar dışında açıklamalara ve algı yaratmaya yönelik haberlere itibar etmemesi önem arz etmektedir. Konuyla ilgili olarak başlatılan soruşturma çok yönlü olarak ve derinlemesine devam etmektedir ve gelişmeler oldukça bilgi verilecektir."

HDP EŞ GENEL BAŞKANLARI VE MİLLETVEKİLLERİ PATLAMA SIRASINDA KARAKOLDA BULUNUYORDU

Patlama sırasında, önceki gece Ankara'dan gözaltına alınıp özel uçakla Diyarbakır'a getirilen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreya Önder'in Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü yerleşkesinde yer alan TEM binasında olduğu belirtildi. Patlama yerleşkesinin güneyinde meydana gelirken, Yüksekdağ ve Önder'in yerleşkenin kuzeyindeki TEM şubesinde adliyeye çıkış işlemleri yapıldığı öğrenildi.

Patlamadan 15 dakika sonra Yüksekdağ ve Önder'in adliyeye çıkarıldığı belirtilirken, aynı yerde gözaltında olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Milletvekili Ziya Pir ve Gülser Yıldırım'ın ise saat 05.30 sıralarında binadan çıkarılıp adliyeye götürüldükleri kaydedildi.

SIRRI SÜREYYA: SALDIRI BİZ GÖZALTIYDAYKEN YAPILDI

Sırrı Süreyya Önder, “Diyarbakır’da yaşanan bombalı saldırı biz içerde gözaltındayken yapıldı” açıklamasında bulundu.

ZİYA PİR: SALDIRININ HEDEFİ HDP'LİLER

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir de, bombalı araç saldırısının asıl hedefin gözaltında bulunan HDP’liler olduğunu ve saldırıda yaşamını yitirenlerden birinin HDP’li olduğunu söylemişti.

Diyarbakır Valiliği ve Başbakan Binali Yıldırım saldırıyı PKK’nin üstlendiğini açıklamış ancak gece saatlerinde, IŞİD’in saldırıyı üstlendiği haberi gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 00:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ferhat güneş
ferhat güneş - 2 yıl Önce

Artık bu zulüm yeter yani seçimle kazanmadığınız zulüm baskiyla belediyeleri aliyorsunuz bu helal kazanç deyil Allah bırakmaz bunu büyle bilsinler