Diyarbakır Tabip Odası, HİV'li kadının ameliyatında yaşananlarla ilgili inceleme başlattı

HİV taşıyıcısı kadın 5.5 saat boyunca acil serviste bekletildikten sonra ameliyatı yapılmıştı

Diyarbakır Tabip Odası, HİV'li kadının ameliyatında yaşananlarla ilgili inceleme başlattı

Diyarbakır Tabip Odası, HİV'li kadının doğum için gittiği Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ameliyatı ve sonrasında yaşanan ihmaller ile ilgili inceleme başlattı.

Diyarbakır Tabip Odası, doğum için Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde giden Ç.K.'nın, HIV virüsü taşıması nedeniyle bazı doktorların ameliyatına girmek istememesi üzerine 5.5 saat boyunca acil serviste bekletildikten sonra ameliyatı evden gelen bölüm sorumlusunun yapması, ona yardım eden 2 aylık asistanın ise eline iğne batması skandalıyla ilgili inceleme başlattı.
 
Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “Ülkemizde ve özellikle bölgemizde bir çok nedenden kaynaklı sağlık sorunlarıyla ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu sağlık sorunlarının nedenlerine göre çözülmesi ve bir daha yaşanmaması hususunda Diyarbakır’daki diğer Sağlık meslek örgütleri ile birlikte yıllardır mücadele vermekteyiz. En son 26 Aralık 2017 tarihinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran HİV + Gebe hastanın, hastaneye yatırılmasından operasyona alınmasına kadar yaşanan sorunları duyum aldığımız andan itibaren durumu takip etmekteyiz.  Diyarbakır Tabip Odası yönetimi olarak mevcut olayla ilgili inceleme başlatmış durumdayız. İnceleme sonucunda  sağlık hakkı ihlali, ayrımcılık veya mesleki etik ihlal tespit edildiği durumda ilgili kurullarımıza da soruşturulması için iletilecektir.”

BAŞHEKİMLİK DE SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

Yaşanan doğum skandalı hakkında Başhekimlik de soruşturma başlatmıştı. HIV virüsü taşıyıcısı hamile kadının klinikte yatmasına ve ameliyatına direnç gösteren klinik sorumlusu, operasyonu yapmak zorunda olmasına rağmen bunu reddeden icapçı doktor F.F. ve asistanlar ile ameliyathanede gerekli malzemelerin eksikliğini hastane yönetimine zamanında bildirmeyen görevlilerle ilgili iddialar araştırılıyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 11:11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER