"Diyarbakır Kalesi'ne Kürtçe 'Erdoğan'ı seviyoruz' asılabiliyor, fakat Diyarbakırlı kadınlar Kürtçe yardım isteyemiyor"

EGM'nin hazırladığı "ihbar butonu"nda 6 dilde hizmet vermesine karşın Kürtçe'nin olmadığı ortaya çıkmıştı

"Diyarbakır Kalesi'ne Kürtçe 'Erdoğan'ı seviyoruz' asılabiliyor, fakat Diyarbakırlı kadınlar Kürtçe yardım isteyemiyor"

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kadına karşı şiddetle mücadele için hazırladığı "ihbar butonu"nda 6 dilde hizmet vermesine karşın Kürtçe'nin olmadığını belirterek, "Diyarbakır Kalesi’ne, kayyum başkan tarafından Kürtçe “Erdoğan’ı seviyoruz” yazısı asılabiliyor. Fakat Diyarbakırlı kadınlar Fransızca, İngilizce, Arapça, Rusça isteyebildikleri yardımı polisten Kürtçe isteyemiyor." diye yazdı.

Milyonlarca insanın konuştuğu bir dilin yok sayılarak kadının korunamayacağını, birlik beraberlik sağlanamayacağına işaret eden Akif Beki, "Türkiye, insanının dilini dışlama ayıbını AK Parti sayesinde aşmaya başlamıştı. Üniversitelerinde Kürt dili ve edebiyatı okutulan bir ülke artık burası. Bu gerileme niye? AK Parti, bunun arkası gelecek bir sınama olduğunun farkında mı?" ifadelerini kullandı.

Beki'nin 'İyi Parti'nin kutuplaşmayla imtihanı' başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Emniyet Genel Müdürlüğü, kadına karşı şiddetle mücadele için bir ‘ihbar butonu’ hazırlamıştı. Akıllı telefonlara indiriliyor.

Kadın Destek Uygulaması KADES, artık 6 dilde hizmet verecek. Onu bile tek dille sınırlayamıyorsunuz, çeşitliliği kucaklamadan olmuyor.

Türkçenin yanına İngilizce, Fransızca, Arapça, Farsça ve Rusça dilleri eklendi. Fakat Kürtçe yok.

Diyarbakır Kalesi’ne, kayyum başkan tarafından Kürtçe “Erdoğan’ı seviyoruz” yazısı asılabiliyor. Fakat Diyarbakırlı kadınlar Fransızca, İngilizce, Arapça, Rusça isteyebildikleri yardımı polisten Kürtçe isteyemiyor.

Olabilir mi? İzahı, mantığı ne?

Bu ülke, milyonlarca öz vatandaşının konuştuğu bir dili yok sayarak mı kadını koruyacak?

Böyle mi birlik, beraberlik sağlayacak?

Türkiye, insanının dilini dışlama ayıbını AK Parti sayesinde aşmaya başlamıştı. Üniversitelerinde Kürt dili ve edebiyatı okutulan bir ülke artık burası. Bu gerileme niye?

AK Parti, bunun arkası gelecek bir sınama olduğunun farkında mı?

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER