Diyarbakır demokrasi çıtasını yükseltti

Belediyeden ilginç sözleşme…

Diyarbakır demokrasi çıtasını yükseltti

DİYARBAKIR merkez Sur Belediyesi ile Belediye- İş Sendikası Diyarbakır Şubesi arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri olumlu sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmede, eşine şiddet uygulayan personelin maaşının eşine verilmesi, çok eşlilik yapan personelin iş akdinin feshedilmesi maddeleri de yer aldı. Sözleşmede belediye personeline İngilizce, Süryanice ve Ermenice dillerinde eğitim amaçlı kursların açılması maddesi de yeraldı.

BDP’li Sur Belediyesi ile Belediye- İş Sendikası Diyarbakır Şubesi arasında belediyede çalışan 210 işçiyi kapsayan 2 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeye göre işçilerin ücretlerinde ilk yıl yüzde 8, ikinci yıl da yüzde 9 artış sağlanacak.

Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile Belediye- İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde, eşine şiddet uygulayan personelin maaşının şiddet gören eşi ödenmesi maddesi konuldu.

Sözleşmede, sözleşmenin yürürlükte olduğu süre içinde çok eşlilik yapan personelin iş akdinin feshedilmesi, istifa halinde personelin sosyal alacakları ile kıdem tazminatının ilk eşe ödenmesi maddeleri de yer aldı.

’ŞİDDETİ KALDIRACAĞIZ, EVLERE DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNÜ SOKACAĞIZ’

Sur Belediye Başkanı BDP’li Abdullah Demirbaş, şiddetin toplumdan çıkması ve aileler arasında huzuru sağlamak için sözleşmeye bu yönde maddeler koyduklarını söyledi. Demirbaş, şöyle dedi:

"Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Şiddet kimden gelirse gelsin, şiddeti önlemeye yönelik çözümler üretmek zorundayız. Bunun için aile bireylerini şiddeten uzak kalmalarını teşvik etmek amacıyla, böyle bir karar aldık. Kadın ve erkek ayırımı yapmadan, eşine şiddet uygulayan personelin maaşını, eşine vermeyi toplu iş görüşmelerindeki sözleşmeye ekledik. Amacımız demokrasi kültürünü hem topluma hem de aile içine sokmak. Daha önce bunun bariz örneklerini yaşadık. Çok sayıda kadın, eşinden şiddet gördüğünü söyledi. Bunun dışında bir tane erkek de, personelimiz olan eşinden şiddet gördüğünü iletmişti. Bu yüzden kadın erkek ayırımı yapmadan eşine şiddet uygulayan her personelin maaşını eşine vereceğiz."

ÇOK DİLLİ BELEDİYECİLİĞE DÖNÜŞ

Daha önce ’Çok dilli belediyecilik’ kararı alan Sur Belediyesi’nde bu yönde yapılan çalışmalar yeni sözleşmede de yeraldı.

Toplu iş sözleşmesinde ilçe sınırları içinde çok dilli ve çok kültürlü yaşamın dikkate alınarak hizmetin daha verimli olabilmesi için, personele yönelik, İngilizce, Süryanice ve Ermenice dilleri ile Kürtçe’nin diğer lehçelerinde eğitim amaçlı kursların açılması maddesi de yeraldı. Başkan Demirbaş, halkın taleplerinin yasalardan önce geldiğini belirterek, "Bu kararı alırken halkın taleplerine öncelik verdik. Halkın talepleri bizim için yasalardan daha önce gelir" dedi.

Hürriyet

YORUM EKLE