Diyarbakır'da kayyım protestosuna müdahale

Belediyeye doğru yürüyüşe geçenlere ve belediye binası önünde bekleyenlere müdahale edildi

Diyarbakır'da kayyım protestosuna müdahale

DBB önünde toplanan yurttaşlara polisler tarafından müdahale edildi. Belediye binasına doğru yürüyüşe geçen kitle de Koşuyolu Parkı’nda engellendi. 

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın görevden uzaklaştırılması ve belediyeye kayyım atanmasına tepki gösteren yurttaşlar belediye binasının bulunduğu Elazığ Caddesi üzerinde toplandı. Yurttaşlar, dağılmalarını isteyen polislerle bir süre burada tartıştı. Polisler tartışmanın ardından yurttaşlara müdahale etti. TOMA  ile kitleye tazyikli su sıkılırken müdahalede bazı yurttaşların yaralandığı belirtildi. 
 
Müdahale sırasında Diyarbakır Barosu eski Başkanı Ahmet Özmen ile polisler arasında da tartışma yaşandı. Müdahale ile birlikte yurttaşlar ara sokaklara dağılarak bekleyişlerini sürdürüyor. 
 
YÜRÜYÜŞ ENGELLENDİ
 
HDP il binasından DBB binasına doğru yürüyüşe geçen HDP’li milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, parti yöneticileri ve yurttaşlar ise Koşuyolu Parkı’nda polislerce engellendi. Sloganlar eşliğinde yürüyen ve yurttaşların da destek verdiği yürüyüşte HDP’liler de alkış çalarak zılgıt çekti. Koşuyolu Parkı'nda HDP’liler ve yurttaşlar yürüyüşünü engelleyerek ablukaya aldı. 
 
Polis müdürü, DBB’ye kayyım olarak atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun dün aldığı eylem ve etkinlik yasağını engellemeye gerekçe gösterdi. 
 
Kitlenin Koşuyolu Parkı’ndaki bekleyişleri sürüyor. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER