Diyarbakır'da HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı

7 kişi serbest

Diyarbakır'da HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı

Diyarbakır'da 11 gündür gözaltında olan HDP PM Üyesi Mesut Bağcık ve 12 isim "silahlı örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanırken, 7 isim serbest bırakıldı.

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’nın 8 Aralık 2019’da Çınar, Bağlar ve Kayapınar ilçesine bağlı 8 mahalleye dönük ev baskınlarında gözaltına alınan 24 kişiden 21’i “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklanmıştı. Aynı soruşturma kapsamında Jandarma ekipleri Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) üyesi Mesut Bağcık'ın da aralarında olduğu 16 kişi 13 Ocak'ta, 4 isim ise sonrasında olmak üzere 20 kişi gözaltına aldı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde 11 gündür tutulan 20 kişinin "silahlı örgüte yardım etmek" ve "silahlı örgüt adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak" gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

13 İSİM TUTUKLANDI

Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 20 isimden HDP PM Üyesi Mesut Bağcık ve 16 isim savcılıkça ifadeleri alınmadan tutukluluğa sevk edilirken, 4 isim ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.  Diyarbakır 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği, Bağçık ve 12 ismi "silahlı örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklarken, 3 isimi de adli kontrol tedbiriyle serbest bıraktı.

DBB MECLİS ÜYESİ SERBEST BIRAKILDI

Aynı tarihlerde ihbar üzerine gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Meclis üyesi Rıdvan Ezer ve Silvan Belediyesi Meclis üyesi Şahin Sağlam'ın "silahlı örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 10 günlük gözaltı süresi ardından dün çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldıkları kaydedildi.

HDP'Lİ GENÇLERİN GÖZALTI SÜRESİ UZATILDI

Ayrıca 19 Ocak’ta gözaltına alınan HDP Gençlik Üyeleri Mesut Ağırtaş ve Yılmaz Uzun’un gözaltı sürelerinin 4 gün daha uzatıldığı öğrenildi. HDP’li gençlerin soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı nedeniyle niçin gözaltına alındıkları öğrenilemedi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 10:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER