Diyanetten, Çav Bella önlemi: Ezan sistemi aç kapa yapılacak

Diyanetten, Çav Bella önlemi: Ezan sistemi aç kapa yapılacak

İzmir'de cami hoparlörlerinden önce 'Çav Bella', sonra da Mahsuni Şerif'in; 'Yuh Yuh' türküsünün çalınmasının ardından  geçiçi çözüm olarak merkezi ezan sistemi kapatılmıştı.Öte yandan telsiz sistemin eski olduğu ve yenilenmesi gerektiğinin çözüm olduğuna dair öneriler gelmişti.

Başka illerde de aynı sorunun yaşanmaması adına hareket eden Diyanet, tüm il valiliklerine resmi yazı göndererek, Diyanet, cami ve mescitlerde bulunan ezan sisteminin elektrik bağlantılarının ezan ve salâdan 5 dakika önce aktive edilmesini, salâ ve ezan bitince ise kapatılmasını istedi.

Seyhan Avşar'ın haberine göre, 22 mayıs'ta gönderilen yazıda, “Birbirine yakın camilerde okunan ezan seslerinin karışıklığını önlemek amacıyla ezanı güzel okuma yeterliliğini haiz müezzinlerimizin merkezdeki bir camiden okunan ezanın diğer camilere ulaştırıldığı merkezi ezan sistemini uzun süredir kullanmaktayız. Zaman zaman bazı illerimizde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından merkezi ezan sistemlerinin  frekanslarına yetkisizce müdahale edilmek suretiyle sabote edildiği ve minare hoparlörlerinden cami ve temsil ettiği değerlerle bağdaşmayacak birtakım yayınların yapıldığı görülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Benzer sabotajların tekrar yaşanmaması için merkezi ezan sisteminden istifade eden cami ve mescitlerdeki alıcı cihazlar veya amfilerin elektrik bağlantıları ezan ve salâdan 5 dakika önce aktive edilecek, cihazlar ezan ile salânın bitiminde kapatılacaktır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 19:47

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER