Diyanet'in hazırladığı hutbede yılbaşı 'gayri meşru' ilan edildi

İstabul Müftülüğü tarafından hazırlandığısanılan hutbe'nin, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce hazırlandığı öğrenildi

Diyanet'in hazırladığı hutbede yılbaşı 'gayri meşru' ilan edildi

İstanbul Müftülüğü’nün internet sitesinde yer alan cuma hutbesi tartışma yarattı. Yılbaşı kutlamalarını “gayri meşru tutum ve davranışlar” olarak tanımlayan cuma hutbesinin Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce hazırlandığı öğrenildi.

'GAYRİ MEŞRU TUTUM' VURGUSU

"Her yılın başlangıcının, yarınlara dair bir fırsat olduğunun, hataların gözden geçirilip kararlar almak fırsatının değerlendirilmesi gerektiğinin" dile getirildiği hutbede, "geride bırakılan zamanın bir muhasebesini barındırması gereken saatlerin, yani yılbaşı kutlamalarının yanlışlarla israf edildiği" kaydedildi.

Hutbede, “Dini ve ahlaki değerler unutularak ya da dikkate alınmayarak gayri meşru tutum ve davranışlarla, eğlence aldatmasıyla nefesler, hayatlar, yarınlar hiçe sayılarak heba edilmektedir. Dünyayı bir eğlence gezegeninden ibaret görmek ne kadar hazin, ne kadar insani ve vicdanidir?” ifadeleri kullanıldı.

HUTBE, 85 BİN CAMİDE OKUNDU

Söz konusu hutbenin, sadece İstanbul Müftülüğü’ne bağlı camilerde değil, Türkiye genelindeki yaklaşık 85 bin camide okunduğu öğrenildi.

DİYANET HAZIRLADI

Hutbenin, İstanbul Müftülüğü tarafından değil Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlandığı ve 81 ilin müftülüğüne gönderildiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 12:42
YORUM EKLE