Diyanet İşleri Başkanlığı: Eğitim seviyesi arttıkça dinden uzaklaşılıyor

Diyanet’in, öğrencilere ücretsiz dağıttığı, “Peygamber ve Gençlik” kitabında laiklik ve eğitim karşıtı propaganda yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı: Eğitim seviyesi arttıkça dinden uzaklaşılıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın milyonlarca lira harcayarak çocuklara ücretsiz dağıttığı, “Peygamber ve Gençlik” kitabında laiklik ve eğitim karşıtı propaganda yapıldığı ortaya çıktı. Eğitim seviyesi yükseldikçe dinden uzaklaşıldığını savunan kitapta, “Seküler alanlarda yüksek tahsil yapmanın dini inanç ve ibadetler üzerinde olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir” denildi.

Çarpıcı ifadelerin yer aldığı kitapta, üniversiteli olmayan gençlerin üniversitelilere kıyasla daha düzenli ibadet ettiği belirtildi. Üniversite öğrencilerinin diğerlerine oranla yüzde 8 daha az ibadet ettiğini öne süren kitapta, “Tahsil ile dindarlık arasında ters yönlü bir ilişkiden bahsedilebilir. Seküler alanlarda yüksek tahsil yapmanın genel anlamda dindarlık, özelde dini inanç ve ibadetler üzerinde olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

LAİK EĞİTİM HEDEF ALINDI

Mustafa Mert Bildircan'ın BirGün'de yer alan haberine göre, Diyanet’in kitabında, laik eğitim karşıtı ifadeler de dikkati çekti. Özellikle yükseköğretimin “yüksek düzeyde sekülerleştirme” potansiyeli taşıdığına vurgu yapılarak şöyle devam edildi: “Türk modernleşme sürecinde de bu potansiyel açıkça kendini hissettirmiştir. Kuşkusuz bu süreci besleyen daha farklı nedenler de söz konusudur. Seküler eğitim veren fakülte ve bölümlerde zaman zaman din ile bilimin karşı karşıya getirilmesi, yükseköğretim sürecinin beraberinde getirdiği sorgulayıcı akademik zihinsel yapıyla dinin eleştirel bir tarzda değerlendirilmesi, üniversite sürecinde öğrencilerin göreceli olarak bireyselleşmeye başlaması ve özgürleşmesi bu bağlamda değerlendirilebilir.”

ATEİSTLİK EĞİLİMİNİ ARTIRIYOR

Kitapta, Türkiye’deki eğitim sisteminin yapısı da “eleştirildi.” Eğitim sisteminin pozitivist yapısının bilinç ile inanç arasındaki bağı zayıflatıcı bir fonksiyon üstlendiğini ileri süren kitapta, eğitim düzeyi artan bireyler arasında dine mesafeli durma eğiliminin de arttığı ifade edildi. Yüksek eğitimli insanların ibadetlere fazla rağbet etmediğini ve ateistlik eğilimi ile din değiştirme oranlarının fazla olduğunu öne süren kitapta, “Bu durum genel anlamda modernite ve sekülerizmin geleneği sorgulayıcı, hatta dışlayıcı tutumunun yansıması olarak kabul edilebilir” düşüncesi paylaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 19:15

YORUM EKLE
YORUMLAR
süleyman
süleyman - 2 yıl Önce

“Tahsil ile dindarlık arasında ters yönlü bir ilişkiden bahsedilebilir. Seküler alanlarda yüksek tahsil yapmanın genel anlamda dindarlık, özelde dini inanç ve ibadetler üzerinde olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir”
Sizi ne ilgilendirir ki? Kişileri robot mu yapmak istiyorsunuz?
Bir dinin paralı görevlileri misiniz?
Bırakın herkes dinini kendisi yaşasın.

Serdar
Serdar - 2 yıl Önce

Diyanetin bilimsel eğitimi istememesinin amacı kara parasız kalmamaktır ; Diyanetin demek istediği işsizler çoğalsınki cahil insanlar camiye gitmek zorunda kalsın...Çaresiz ve eğitimsiz insanları ozaman diyanet istediği kullanabilsin diye eğitim istemez...

DiYANET, yada ORTACAG KATOLiK KiLiSESi
DiYANET, yada ORTACAG KATOLiK KiLiSESi - 2 yıl Önce

-- Turkiye'nin kanayan yarasi cocuk evlilerini tesvik edersen,
-- Saiyisiz fiziksel ve zihinsel hastalik ve sakatliklara yol acan akraba evliliklerni "mubah" sayarsan,
-- Saf dindar musuman halk kitlelerine "Cehennem atesinden koruyan dayanikli kefen" ve "Sirat Koprusu'nden gecmeyi garantileyen takunya" satan Cubbeli ve Cubbesiz Ahmet, Menzil, Ismailaga gibi haci hoca tariktat seyhlerine her daim destek saglarsan,
-- Fettulleh'ten bile daha beter her cesit din tuccarina ses cikarmazan ......,
O HALDE ELBETTE EGITIM SEVIYESi YUKSELDiKCE GENCLER GERCEKLERI GORECEK ve "iSLAM" ADI ALTINDA SUNDUGUNUZ HURAFiLIKTEN UZAKLASACTIR .....!

Aybars Çilingiroğlu
Aybars Çilingiroğlu - 2 yıl Önce

Diyanet her şeye burnunu sokar olmuş inş kopmaz :):)

Banu
Banu - 2 yıl Önce

Üniversite eğitimi ile dinden uzaklaşmanın ne alakası var bende üniversite mezunuyum üniversite öğrencisi oldum ama ne kuran okumayı ne de namazımı bıraktım bu şekilde davranarak eğitim hayatını mahvetmeyi bırakın madem diyanet işleri başkanı oldunuz kuranıda gayet iyi bilmelisiniz ki kuranı kerimde zumer suresi 9. Ayet rahman suresi 1 2 3 4 ayet bakara suresi 131 ayet eğitim ile ilgili yazılanlarıda çok iyi bilmelisiniz olmayan fetvalar vermeyi bırakın türkiyeyi batırdınız islamı mahvetmeyi bırakın

SIRADAKİ HABER