Diyanet İşleri Başkanı’ndan AİHM'in cemevi kararına ilişkin açıklama

Görmez, AİHM’in Alevilerin din özgürlüğü haklarının ihlal edildiği yönündeki kararını değerlendirdi

Diyanet İşleri Başkanı’ndan AİHM'in cemevi kararına ilişkin açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Alevilerin din özgürlüğü haklarının ihlal edildiği yönündeki kararına ilişkin, “Bizim daha çok millet olarak birbirimize karşı verdiğimiz ortak kararların önemli olduğunu ifade etmek isterim sadece” ifadelerini kullandı.

Mehmet Görmez, Karabük Üniversitesi Camii'nin açılış törenine katılmak için geldiği Karabük'te, Vali Orhan Alimoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Görmez, AİHM'nin Alevilerin din özgürlüğü hakları konusunda verdiği kararı değerlendirdi.

Görmez’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"Diyanet İşleri Başkanı olarak, bizim millet olarak birbirimizin hakkına ve hukukuna saygı konusunda vereceğimiz ortak kararın bütün mahkemelerin kararlarından çok daha yüksek ve yüce olduğuna inanırım. Bütün inanç farklılıklarımızla birlikte bizi bin yıldır millet kılan değerlerle birlikte birbirimize karşı vereceğimiz kararın çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim daha çok millet olarak birbirimize karşı verdiğimiz ortak kararların önemli olduğunu ifade etmek isterim sadece."

 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 18:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
hayriye
hayriye - 2 yıl Önce

ortak karar da neyin nesi ?