Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'oruç' açıklaması

"Herkes evinde ailesiyle teravih namazlarını kılabilir"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'oruç' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Ramazan ve Sorumluluk Bilinci” temalı “2020 Yılı Ramazan Ayı” tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu.

Ramazan öncesinde kan stoklarında hızla azalma yaşandığını belirten Erbaş, din görevlisi hocalar ile vatandaşları kan bağışında bulunmaya davet etti.

Ramazan Bayramı’na ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Erbaş, "Özellikle sağlık nimetinin önem ve anlam kazandığı bugünlerde, oruç ibadetinin bağışıklık sistemimizi koruyup güçlendirdiği bilimsel gerçeğinin de idrakinde olarak sağlığımız için tehdit oluşturan, başta sigara olmak üzere bütün zararlı alışkanlıkları terk edip yüce Allah’ın bize ikram ettiği bu emanete sahip çıkalım" diye konuştu.

Erbaş, "İftar sofraları kurmak yerine, gıda paketleri, alışveriş kartları, bayramlık kıyafet dağıtarak ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacağız" dedi.

Teravih namazını da evde kılma çağrısında bulunan Erbaş, "Teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır" ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın açıklamalarından satır başları:

* Bugün bir yanda salgın hastalık, korku, endişe, diğer yanda savaş, açlık, şiddet ve vahşetin kıskacında inleyen insanlık, Allah'ın varlık ve tabiat için koyduğu ölçülerin bozulmasındaki sorumluluğunu muhasebe etmek zorundadır.

* Ramazandan önce tüm mensuplarımızı, din görevlisi hocalarımızı ve milletimizi kan bağışında bulunmaya davet ediyorum.

* Ramazan'da televizyon, radyo kanallarında ya da sosyal medyada program yapan, konuşan herkesten, toplumumuza doğru bilgi aktarma konusunda sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini, kaynağı belli olmayan, hayatımıza değer katmayan anlamsız bilgi ve konuları ekrana ve gündeme getirmemelerini; güzel, yapıcı ve birleştirici bir üslup kullanmalarını ve tartışma meydana getirecek, polemik üretecek popülist tavırlardan uzak kalmalarını özellikle istirham ediyorum.

* İftar sofraları kurmak yerine, gıda paketleri, alışveriş kartları, bayramlık kıyafet dağıtarak ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacağız.

* 35 ülkede ramazan ayının sonuna kadar 38 bin 450 gıda, 46 bin iftar paketi dağıtımı ve 10 bin 800 yetime bayramlık kıyafet dağıtacağız.

* Faturalı ve faturasız tüm hatlardan 5601'e SMS ile fitre bağışında bulunulabilecek. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 27 TL'dir.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER