Dışişleri'nden Türk gemisinde aramaya tepki: Rıza alınmadan müdahale edildi

Dışişleri, durdurulan Türk bandıralı gemiye ilişkin açıklama yaptı

Dışişleri'nden Türk gemisinde aramaya tepki: Rıza alınmadan müdahale edildi

Dışişleri Bakanlığı, Libya açıklarında Alman fırkateyni tarafından durdurulan Türk bandıralı gemiye ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlık müdahalenin 'muğlak bir şüphe üzerine rıza alınmadan' yapıldığını açıkladı. Doğu Akdeniz'de BM silah ambargosunu denetlemek üzere AB misyonu Irini bünyesinde görevli Alman fırkateyni Hamburg'un, Türkiye bandıralı yük gemisi Roseline A'yı durdurup aramasına ilişkin yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

'KAPTAN İŞBİRLİĞİ GÖSTERDİ'

"Irini Harekâtı, AB tarafından yürütülen; ancak amacı ve faydası tartışmaya açık bir harekâttır. Bu harekât çerçevesinde dün (22 Kasım) “Hamburg” isimli Alman savaş gemisi, Ambarlı Limanından Misurata’ya boya, boya malzemesi ve insani yardım malzemesi taşımakta olan “MV Roseline A” adlı Türk bayraklı ticaret gemisini sabah saatlerinde ayrıntılı şekilde sorgulamıştır. Kaptan işbirliği göstererek geminin yükü ve seferi hakkında ayrıntılı bilgi paylaşmıştır. Buna rağmen saat 17:45’te Irini Harekâtı silahlı unsurları tarafından gemiye çıkılarak uzun saatler süren bir “denetleme” yapılmıştır. Tüm personelin, Kaptan dâhil, zorla üstleri aranmış, bütün personel bir yerde toplanarak alıkonulmuş, Kaptanın başına silahlı asker dikilerek, zor kullanmak suretiyle konteynerler aranmıştır."

Müdahale öncesi Türkiye'nin ve kaptanın rızası alınmadığını belirten bakanlık, "Kaptanın taşınan kargonun niteliğine dair beyanlarına rağmen, muğlak bir şüphe üzerine başlatılan ve geceyarısı sonrasına kadar devam eden bu müdahale, ancak ülkemizin ısrarlı itirazları üzerine sonlandırılmıştır. Silahlı personel sabaha kadar ticaret gemisinde beklemiş, sabah saat 09:38’de gemiyi terketmiştir" ifadelerini kullandı.

'PROTESTO EDİYORUZ'

Dışişleri Bakanlığı, müdahale ile ilgili olarak "Silah ambargosunu ihlal etmediği görülen gemimizin ağır hava şartları altında saatlerce güzergâhından alıkonulmasını, ayrıca denetleme sırasında personele adeta suçlu muamelesi yapılmış olmasını esefle karşılıyoruz. Yetkisiz ve güç kullanılarak yapılan bu eylemi protesto ediyoruz. Bundan doğabilecek zarar ve kayıplara karşı ilgili gerçek ve tüzel kişilerin her türlü tazminat hakkı tabiatıyla saklı olacaktır" sözleriyle hukuki süreç başlatılabileceği mesajı verdi. Açıklamada ayrıca, uluslararası sularda ticari gemilere müdahale edilebilmesi için bayrak devletinin rızasının alınması esas olduğu ve Libya silah ambargosuna dair BMGK kararlarının bu yükümlülüğü ortadan kaldırmadığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 07:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER