Dışişleri Bakanı'ndan Kıbrıs açıklaması

Çavuşoğlu, Anastasiadis'in masayı terk etmesini eleştirdi

Dışişleri Bakanı'ndan Kıbrıs açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Kıbrıs müzakere masasını terk etmesi üzerine konuştu.

Çavuşoğlu, Anastasiadis'in masayı terk etmesini eleştirdi.

Konu hakkında açıklama yapan Çavuşoğlu, "Rum tarafının tavrı müzakereye ve adadaki sürece bakış açısını gösteriyor. Üstelik Rum parlamentosunun kabul ettiği 'Enosis' kararı Türkiye ve Kıbrıs Türkü için kabul edilemez bir karardır" dedi ve ekledi: "Rum tarafı masadan kaçıyor. Müzakere istiyorlarsa o masaya döneceklerdir, istemiyorlarsa da kendileri bilir. Artık bir daha da böyle bir müzakere olmaz, gereğini yaparız." 

'SORUN RUM TARAFINDAN KAYNAKLANIYOR'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Bu esasen Rum tarafının müzakereye ve adadaki sürece bakış açısını gösteriyor. Üstelik Rum parlamentosunun kabul ettiği Enosis kararı Türkiye ve Kıbrıs Türk'ü için kabul edilemez bir karardır. Bu kriz bugün Anastasiadis'in masadan kalkmasıyla başlamadı, bu kararın meclis tarafından kabul edilmesiyle başladı. Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanmasını hala görüşüyorlar, karar kabul ediyorlar. Yani emellerinden vazgeçmemişler. Diğer taraftan Türkiye'nin garantisine ve güvenlik konularına artık ihtiyaç yok.

ANASTASİADİS: MASADAN KALKIP GİTMEDİM

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis, iddiaları reddederek Kuzey Kıbrıslı tarafı suçlamıştı. Anastasiadis, yaptığı açıklamada "Birkaç dakika ara istedim, geri döndüğümde (Kuzey kıbrıs lideri) Mustafa Akıncı gitmişti. BM arabulucusu Eide de Akıncı'nın gittiğini farketmedi" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 12:20
YORUM EKLE