Din sorusu krizine alternatif aranıyor

3 alternatif üzerinde çalışılıyor...

Din sorusu krizine alternatif aranıyor

Üniversiteye giriş sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soru sorulması kararı sonrasında, "Azınlık okullarında okuyan öğrenciler ne yapacak?" sorusuna MEB, YÖK ve ÖSYM alternatif arıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, "Müfredata uygun alternatif sorular sorulacak" açıklamasının ardından 3 kurumun yetkilileri, üniversite sınavında din dersi sorularından kaynaklanan sorunun çözümü için 3 alternatif üzerinde çalışma kararı aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM yetkilileri, ÖSYM’nin sınav başvuru kılavuzunu hazırlamasının ardından ortaya çıkan bu karışıklığı gidermek için en kısa sürede toplantı yapacak. 3 kurumun bir araya gelmesi ile üzerinde çalışılacak alternatifler şöyle:

1- Felsefe Grubu adı altında sorulan soruların sayısı artırılıp, din sorularını çözmeyen adaylar bu soruları yanıtlayabilecek.

2- Öğrencilere genel din tarihi ve din kültürü soruları sorulacak, hangi mezhep veya dine mensup olursa olsun soruları yanıtlayabilecek.

3- YGS ve LYS-4’te sadece azınlık öğrencileri için din sorularının sayısı kadar alternatif sorular hazırlanabilecek.

"DİĞERLERİ BU SORULARI ÇÖZMEK ZORUNDA"

YÖK yetkilileri, "Alevi, Hıristiyan ve Yahudi öğrenciler için de alternatif soru geçerli olacak mı? Ateistler veya başka inanca sahip olanlar ne yapacak? Düzenleme sadece azınlık okullarında okuyan öğrenciler için mi geçerli olacak?" sorusu üzerine ise, şunları söyledi:

"Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almayan öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli düzenlemeyi yapacağız. Azınlık okullarındaki öğrenciler, bu dersi almıyorlar, kendi dini inanışlarına göre din dersi alıyorlar. Ancak anayasada da belirtildiği gibi diğer okullarda okuyanlar, bu dersi zaten zorunlu olarak alıyorlar. O yüzden de bu öğrenciler, YGS ve LYS-4’teki soruları çözmek zorundalar."

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2012, 14:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER