Dilek Dündar: Eşime karşı rehin tutuluyorum

Dilek Dündar hukuksuz, eşi Can Dündar'ın keyfi ve siyasi bir kararla 2.5 yıldır eşine karşı rehin tutulduğunu söyledi

Dilek Dündar: Eşime karşı rehin tutuluyorum

Adliye önünde silahlı saldırıya uğradıktan sonra yaptığı haberler nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılan ve Almanya'da yaşamak zorunda bırakılan gazeteci Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, Türkiye'de rehin tutulduğunu söyledi.

Dilek Türker Dündar, eşi hakkında açılan davalar nedeniyle pasaportu iptal edilerek 2.5 yıldır yurtdışına çıkışına izin verilmemesine çektiği bir video ile tepki gösterdi.

'BENİM YURTDIŞINA ÇIKIŞIM NEDEN ÜLKE GÜVENLİĞİNİ TEHDİT ETSİN Kİ?'

"Adım Dilek Dündar. Siz beni Can Dündar'ın eşi olarak tanıyorsunuz ama bunun ötesinde kimliklerim var. Ankara Koleji ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu bir ekonomistim, belgesel yapımcısıyım, bir Cumhuriyet kadınıyım, bu ülkenin bir yurttaşıyım, anneyim" diyerek sözlerine başlayan Dündar, bugüne dek sustuğunu ancak son bir umutla çağrı videosu çektiğini söyledi.

Polisin kendisine önce elinde olan pasaportunun kayıtlarda kayıp göründüğünü, ardından da 'yurtdışına çıkmasının ülke güvenliği açısından sakıncalı' olduğunu söylediğini anlatan Dündar, konuşmasında "Benim yurtdışına çıkmam neden ülke güvenliğini tehdit edecekti ki" diye sordu:

'EŞİME KURŞUN SIKAN TETİKÇİ NEDEN CEZA ALMADI?'

"Bugüne dek bizden daha kötü olanlara saygı gereği yaşadığımız haksızlıkları, hukuksuzlukları dile getirmedim. Sustum. Yargının, vicdanların harekete geçmesini bekledim. Bunun olmayacağını görünce de bize yaşatılanları, sizlerle paylaşmak istedim.

İktidar partisinin genel Başkan Yardımcısı geçenlerde bir basın toplantısında Türkiye’de insan hakları ihlalleri olmadığını iddia ederken, aksini söyleyenler somut bile tek olay bile gösteremiyorlar dedi. İşte size açık bir insan hakları ihlali.

Madem öyle bir tehdit vardı, eşime kurşun sıkan tetikçi neden ceza almadan salıverilmiş ve pasaportu iade edilmişti. Tamamen hukuksuz, keyfi, siyasi bir kararla, 2.5 yıldır yurtdışına çıkmam, oğlumla ve eşimle buluşmam engelleniyor. Tam anlamıyla eşime karşı rehin tutuluyorum. Oğlumun, tüm ömrümce hayalini kurduğum mezuniyet törenine gidememem, sıkıntılı ya da sevinçli günlerinde annesi olarak yanında olamamam, 2.5 yıldır hiçbir suçlamaya muhatap olmadan, bu hukuksuzluğa maruz kalmam, hiçbir mahkemeden sonuç alamamam yeterince somut bir örnek midir? Yaşanan insan hakkı ihlalini göstermeye yeter mi?

'EVİMİN KREDİ BORCUNU ÖDEMEME İZİN VERİLMİYOR'

Can Dündar ve kendisi işsiz kaldıkları için yazlığını satıp İstanbul'daki evinin kredi borcunu ödemek istediğini fakat buna da yasak konulduğunu söyleyen Dilek Dündar, "Ülkemden çıkamıyorum ama yalnız yaşadığım evimden çıkmak zorunda kalacağım" dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER