Dilek Doğan'ı öldüren polis 'Vicdanım rahat' dedi; mahkeme, 6 yıl 3 ay cezayı yeterli buldu

Dilek Doğan davasında sanık polise, 'Kasten öldürmekten' değil, 'Bilinçli taksirle öldürmekten' sadece 6 yıl 3 ay ceza verildi

Dilek Doğan'ı öldüren polis 'Vicdanım rahat' dedi; mahkeme, 6 yıl 3 ay cezayı yeterli buldu

İstanbul’da evine yapılan baskında öldürülen Dilek Doğan’ı vuran polisin yargılandığı davada karar duruşması duruşması görülüyor. Dilek Doğan’ı silahıyla vuran sanık polis Yüksel Moğultay, ifadesinde vicdanen rahat olduğunu söyledi. Moğultay, “Ben kimseyi öldürmedim, kimseye bilerek silah doğrultmadım bu nedenle vicdanen rahatım” dedi.

Dilek Doğan davasında sanık polis memuru, "Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek"ten 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Evrensel'in haberine göre, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde basına kapalı gerçekleşen duruşmayı izlemek üzere CHP'li Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gamze Akkuş İlgezdi ile HDP'li Milletvekili Filiz Kerestecioğlu salondaki yerlerini aldı.  Sanık polis Yüksel Moğultay ile Doğan'ın annesi Aysel Doğan ve babası Metin Doğan da karar duruşmasında hazır bulundu. 

"SEN BENİM YAVRUMU ÖLDÜRDÜN"

Dilek Doğan'ın karar duruşması gergin başladı. Anne Aysel Doğan, sanık polis Yüksel Moğultay'a dönerek, “Sen benim yavrumu öldürdün onu nasıl büyüttüğümü ben bilirim" dedi. Annenin sözlerini "taciz" olarak değerlendiren mahkeme heyeti başkanı, Aysel Doğan'ı duruşmanın düzenini bozduğu gerekçesiyle salondan çıkarmak istedi. Doğan ailesi avukatlarının hakimin kararına tepki göstermesi üzerine heyet duruşma salonunu terk etti. Duruşmaya ara verildi.

Aranın ardından tekrar başlayan duruşmada mahkeme başkanı anne Aysel Doğan'ın sanığı "taciz ettiğini", duruşma düzenini bozduğunu zapta geçirdi. Dilek Doğan'ın avukatları, karar duruşması olduğu için duruşmanın açık yapılmasını talep etti. Heyet kararı reddetti. 

Geçtiğimiz duruşma sanık polis Moğultay'ın "taksirle öldürme" suçundan yargılanması yönünde mütalaa veren savcı, Moğultay'ın cinayeti taksirle işlediğini savundu. Dilek Doğan'ın avukatlarının sanık polise "Silahın emniyetini niye kapatmadınız" sorusuna sanık Moğultay, "Biz içerie girdiğimizde de kapatmayız" diye cevap verdi.

Savcı ise yazdığı mütalaada Moğultay'ın zaman bulamadığı için kapatmadığını iddia etmişti. 

Heyet başkanı Doğan'ın avukatlarının mütalaaya karşı beyanının alınamayacağını bildirdi. Ancak yapılan itiraz üzerine Doğan'ın avukatlarının konuşmasına müsade etti. Avukatlar savcının yazdığı mütalaa ile sanığın savunmasını üstlendiğini dile getirdi.  

SANIK POLİS, "YARGILANMADIM" DİYOR AMA SABIKASI VAR!

Dosyada sanık polis Moğultay'ın 4616 sayılı yasaya göre sabıka kaydı olduğu ancak dosya hakkında bilgi sorulmadığı da duruşma salonundan edinilen bilgiler arasında. Doğan'ın avukatları hakime, "Sanığa sabıkan var mı diye hiç sormadınız, olan kaydı da tesadüfen gördük" dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 16:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Firat
Ali Firat - 1 yıl Önce

Senin ve sahibinin dinini vicdanını

mavi
mavi - 1 yıl Önce

bütün katillerin olmayan vicdanı rahattır.. çünkü katletmek onların işidir

mavi
mavi - 1 yıl Önce

sen benim yavrumu öldürdün diyen bir annenin sözleri taciz oluyorsa , o annenin çocuğunun gözünün önünde öldürülmesi ne oluyor acaba...aynı şey kendilerine yapılsaydı ne olurdu , ne yaparlardı