Devran döndü… Davetiniz var netekim!

Evren ve Şahinkaya’ya ''şüpheli'' sıfatıyla ifadelerinin alınması için davette bulunuldu.

Devran döndü… Davetiniz var netekim!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''12 Eylül darbesi''yle ilgili soruşturmada, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'ya ''şüpheli'' sıfatıyla ifadelerinin alınması için davette bulundu.

Alınan bilgiye göre, terör ve organize suçlara ilişkin soruşturmalara bakmakla görevli Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen, Evren ve Şahinkaya'yı ayrı ayrı telefonla arayarak, ifadelerinin alınması için davet etti.

Ankara Adalet Sarayı'na sabah saatlerinde gelen Evren'in avukatı, Başsavcıvekili Görüşen ile görüşerek, müvekkilinin yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle ifadesinin Ankara'da ikamet ettiği evde alınmasını talep etti.

Söz konusu talebe ilişkin değerlendirme yapıldığı ve buna göre Evren'in ifadesinin ne şekilde alınacağının belirleneceği öğrenildi. Şahinkaya ise İstanbul'da ikamet ettiğinden, ifadesinin nasıl alınacağının kararlaştırılacağı belirtildi.

''12 Eylül darbesi''yle ilgili olarak, Evren ve Şahinkaya hakkında, ''darbe yapma'' ve ''anayasal düzeni silah zoruyla değiştirme'' suçlamalarıyla soruşturma yürütülüyor.

Soruşturma kapsamındaki diğer şüphelilerin ise dosyaları ayrıldı. Bu kişilerle ilgili olarak ne şekilde soruşturma yapılacağı daha sonra netleşecek.

- TBMM Başkanı Şahin: İfadeye çağrılmaları önemli

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 12 Eylül döneminin Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ifadeye çağrılmasını çok önemli bir gelişme olarak değerlendirdi.

TBMM Başkanı Şahin, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Evren ve Şahinkaya'nın ifadeye çağrılmasının çok önemli bir gelişme olarak gördüğünü belirten Şahin, 'zamanaşımı tartışmalarından bir şey bekliyor musunuz?' soru üzerine de şunları söyledi: "Bu konuda iki farklı görüş var. Hangi görüşe göre işlem yapılır, onu hep birlikte bekleyip göreceğiz. Şu anda Mayıs ayının 30'undayız. İki gün önce 27 Mayıs 1960 ihtilalinin yıldönümü dolayısıyla bu ülkede askeri müdahalelerin ne kadar gereksiz olduğu ve Türkiye'ye neler kaybettirdiği çok konuşulmuştu. Dolayısıyla böyle bir ayda böyle bir gelişmeyi o nedenle çok dikkat çekici bulduğumu ifade ettim."

TBMM Başkanı Şahin, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı'nın tutuklanması talebini değerlendirmesinin istenmesi üzerine bu konunun bir yargı süreci olduğunu, süreçle ilgili herhangi bir değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını ifade etti.

ZAMAN


YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf tek
yusuf tek - 10 yıl Önce

yaşamda bu günleride görmek varmış tüm 12 Eylül mağdurlarının gözleri aydın

SIRADAKİ HABER