Devlet üniversitesinden kadavra çalan profesör görevden alındı

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, izinsiz ve yasa dışı kadavra naklini Meclise taşıdı

Devlet üniversitesinden kadavra çalan profesör görevden alındı

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne bağışlanan iki kadavranın Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. A. Orhan Mağden tarafından izinsiz ve gizli bir şekilde özel bir üniversiteye kaçırıldığı ortaya çıktı. Yapılan incelemede kamera görüntüleriyle de tespit edilen “hastaneden kadavra kaçırma operasyonu” nedeniyle 9 ay önce soruşturma başlatıldı. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, izinsiz ve yasa dışı kadavra naklini Meclise taşıdı. Mağden görevden alındı.

Tıp Fakültesi öğrencilerinin çalışması için İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne bağışlanan iki kadavranın DEÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi Doktora Programı Başkanı Prof. Dr. A. Orhan Mağden tarafından İstanbul’da özel bir üniversiteye gizli bir şekilde nakledildiği ortaya çıktı. Yaklaşık 9 ay önce bir Pazar günü gerçekleşen izinsiz ve yasa dışı kadavra nakli, dönemin öğretim üyesi, bugünün Başhekimi olan Prof. Dr. Mete İdiz tarafından görüldü ve dekanlık tarafından kamera kayıtları incelenerek tespit edildi. İncelemelerin ardından Prof. Dr. Orhan Mağden hakkında soruşturma başlatıldı. 

Prof.Dr. Orhan Mağden’in hastane çalışanı bir personelle birlikte Pazar sabahı 34 plakalı bir ambulansa iki kadavrayı yükleyerek, dekanlık ve rektörlüğün bilgisi dışında İstanbul’da özel bir üniversiteye gönderdiği ortaya çıktı. Olayın duyulmasının ardından bazı öğretim üyeleri Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Orhan Mağden hakkında şikayette bulundu ve soruşturma açıldı. İzinsiz ve yasadışı kadavra naklinin üzerinden 9 ay geçti.

KENDİNİ 'ŞAHSİ KADAVRAM' DİYE SAVUNDU

Prof. Dr. Orhan Mağden’in Akademik Kurul Toplantısı’nda konuyla ilgili olarak “İhtiyacı olan her yere kadavra vermek bizim görevimiz ben de şahsi kadavramı verdim. O kadavraları 70 bin liraya aldım. Bugün olsa yine veririm" diyerek kendini savunduğu iddia edildi. Ancak ülkemizde kadavra bağışlarının şahıslara yapılması ve insan bedeninin alınıp satılması kanunen mümkün değil. Öte yandan Prof. Dr. Orhan Mağden’in kamu hastaneleri dururken özel bir üniversiteye verilmesi ve “insan cesetlerinin nakli ve defin izni kanunen resmi izne tabi olduğu halde” herhangi bir izin alınmadan iki kadavranın özel bir üniversiteye verilmesinin de yasa dışı olduğu belirtiliyor. 

SKANDAL MECLİSE TAŞINDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki kadavra skandalını Meclis’e taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Sertel, “ ‘Diriyi bıraktılar, gözlerini ölüye diktiler’ dedirtecek cinsten olan bu olay dünyanın neresinde olursa olsun skandaldır. Ülkemizde kadavra bağışına yönelik çeşitli eksiklikler var. Bu nedenle yüzlerce tıp fakültesi öğrencisi hiç kadavra görmeden mezun oluyor. Öte yandan bir kamu hastanesine bağışlanan kadavralar, bölüm başkanı tarafından ailelerin ve hastane yönetiminin izni olmadan, yasal olmayan bir yolla özel bir üniversiteye gönderiliyor. Üstelik bu kişi rektör adayıydı. Bu kadavraların nasıl, ne şekilde ve neyin karşılığında özel bir üniversiteye verildiği bilinmiyor. Bu olay hakkında soruşturma başlatılır başlatılmaz bahse konu kişi açığa alınmalı ve savcılığa suç duyurusunda bulunulmalıydı. Rektörlüğün ve dekanlığın bu konuda bir açıklama yapmasını bekliyorum. Olay ortaya çıkar çıkmaz soruşturmanın selameti açısından görevden uzaklaştırılması gereken Prof. Dr. Orhan MağdenAKP’li bir üst düzey yönetici milletvekili tarafından kollanıyor mu bilemem ancak o isim orada olduğu sürece hastaların ve hatta ölülerin hiçbiri güvende değil” diye konuştu.

Yüksek Öğretim Kurulu’nun olaya el atmasını ve soruşturmanın akıbetinin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ifade eden Sertel, “Aksi takdirde hırsızlıklarla anılan bu dönem kadavra hırsızlığıyla da tarihe geçecektir” dedi. Sertel, Orhan Mağden’in kendisini şikayet eden öğretim üyelerine mobbing uyguladığı yönünde de çeşitli iddialar olduğunu sözlerine ekledi. 

GÖREVDEN ALINDI

CHP’li Sertel'in kadavra skandalını Meclis gündemine taşımasının ardından konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Çelik, hastanedeki iki kadavranın izinsiz ve gizli bir şekilde İstanbul'daki özel bir üniversiteye gönderildiği iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Prof. Dr. Orhan Mağden'in DEÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Anatomi Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden alındığını bildirdi.

Rektör Prof.Dr. Çelik, bu durumun kendi rektörlük dönemi öncesinde, geçen nisan ayında olduğunu, kamera kayıtlarının da bulunduğunu, o dönemde soruşturma başlatıldığını belirtti. Prof.Dr. Orhan Mağden'in kadavraların kendisine ait olduğunu, kredi çekerek parasını ödediğini söylediğini aktaran Prof.Dr. Çelik, yasal olarak böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını dile getirdi.

Soruşturmanın bir süre önce tamamlandığını ve Prof.Dr. Mağden'in, anabilim dalı başkanlığı görevinden alındığını açıkladı.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2017, 10:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER