Devlet Tiyatroları çalışanlarının mağduriyetleri Meclis gündeminde

1 Ekim’de perdelerini açmaya hazırlanan Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi çalışanlarının özlük sorunları Meclis gündemine taşındı

Devlet Tiyatroları çalışanlarının mağduriyetleri Meclis gündeminde

Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi, 1 Ekim’de sezon açılışı yapmaya hazırlanıyor.

Çalışanlarının özlük sorunlarıyla gündeme gelen Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'ın hazırladığı soru önergesiyle Meclis gündemine taşındı.

'SAHNENİN ARKASINDA EMEK VAR'

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın imzasını taşıyan bir KHK ile Kültür Bakanlığı'nı tarafından hazırlanan yönetmeliğe rağmen hala uygulanmaya başlanmadığını belirten CHP'li Karabat, Kültür Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda çalışanların, ciddi bir mağduriyetler yaşadığını söyledi.

Konunun başta basın yayın organları olmak üzere sosyal medyada da defalarca gündem olduğunu hatırlatan Karabat, "Sahne önünde olduğu kadar sahne arkasında da büyük bir özveri ve emekle çalışan emekçilerimiz var. Kültür Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda çalışanlar, ciddi bir mağduriyet yaşıyor. Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi, 1 Ekim itibariyle sahnelerini açıyor. Ancak burada istihdam edilen personelin çalışma usulleri açık olduğu halde sözleşmeleri imzalanmış değil" dedi.

'CUMHURBAŞKANLIĞI KARARLARINI TAKMIYORLAR'

Önergesinde Kültür Bakanı’nın Haziran ayı için söz verdiğinin de basına yansıdığını belirten Karabat, "Sayın Bakan kendisine bağlı kuruluşlarda yaşanan bu gecikme ve ihmalin nedenini açıklamalıdır. Ortada Cumhurbaşkanı’nın imzasını taşıyan bir kanun ve bu kanuna dayanılarak hazırlanan bir yönetmelik var; ama bunların gereği yapılmıyor. Bu durum Cumhurbaşkanlığı kararlarının dikkate alınmadığını gösteriyor. Bu basit bir gecikme olarak görülemez" dedi.

Bürokratik engellemelerin söz konusu olabileceğini belirten Karabat, açıklamasını şöyle noktaladı:

"Devlet kurumlarına sirayet eden bürokratik bir hantallık söz konusu. Bu hantallık hem çalışanları hem de bu kurumlardan istifade eden vatandaşlarımızı doğrudan etkiliyor. Ayrıca kurumlarımızın itibarı da zarar görüyor. Bakanlık gecikmeksizin kendi çıkardığı yönetmeliğin gereğini yapmalı ve kurum çalışanları daha fazla mağdur edilmemelidir."

'MAĞDURİYETLER VE HAK KAYIPLARI İÇİN HER HANGİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ MÜ?'

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat önergesinde, Kültür Bakanlığı tarafından şu soruların yanıtlanmasını istedi:

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile bağlı Müdürlüklerde, 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 26 ncı maddesi kapsamında sözleşmeli olarak çalıştırılacak personel usul ve esasları belirleyen yönetmeliğin uygulanmamasının nedeni nedir?

Cumhurbaşkanı imzasıyla çıkarılan KHK uyarınca hazırlanan bu yönetmelik uygulanmasında bürokratik engeller olduğu iddiası doğru mudur?

Bir kanun ve bu kanun uyarınca hazırlanan bir yönetmeliğe rağmen Kültür Bakanlığı’nda yaşanan bu durum bir ihmal olarak değerlendirilebilir mi? Bu yönetmeliğin uygulanıp hayata geçirilmesi için ne gibi önlemler alınmaktadır?

2019-2020 Sezonu açılışına günler kala personel statü ve sözleşmelerinde yaşanan bu sorunun kurumun işleyişinde herhangi bir zafiyete neden olması mümkün müdür?

Sözleşmelerin imzalanmamasından kaynaklanabilecek mağduriyetler ya da hak kayıpları için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? Varsa bu çalışmalar nelerdir?

2019-2020 dönemi için Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları ve bağlı kuruluşlarda “kısmi zamanlı personel ve proje personeli” olarak istihdam edilen ya da edilmesi planlanan kişi sayısı kaçtır? Bu personelin özlük haklarına ilişkin son beş yılda herhangi bir düzenleme ya da iyileştirme yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu iyileştirmeler nelerdir?

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 12:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER