Devlet, 'kırmızı fularlı kız'ın annesine tazminat ödeyecek

Nuray Erçağan, 4 yıl önce "haksız yere gözaltına alındığı" iddiasıyla açtığı tazminat davasını kazandı

Devlet, 'kırmızı fularlı kız'ın annesine tazminat ödeyecek

Rakka'da IŞİD'e karşı savaşırken ölen ve kamuoyunda "kırmızı fularlı kız" olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil'in annesi Nuray Erçağan, 4 yıl önce "haksız yere gözaltına alındığı" iddiasıyla açtığı tazminat davasını kazandı. Devlet, Erçağan'a 1 günlük gözaltı bedeli olarak 25 TL 77 kuruş maddi, 200 lira da manevi tazminat ödeyecek.

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 11. Ceza Dairesi'nde görülen duruşmada davacı Nuray Erçağan katılmazken, onu temsilen avukat Hakan Evcin yer aldı.

Davalı olan Hazine'yi ise avukat Haydar Tercanlı temsil etti. Savcı Hüseyin İsli, esas hakkındaki mütalaasında, davacı Erçağan'ın 2 Haziran 2013 tarihinde yakalandığı, doktor raporu, kimlik ve fotoğraf tespiti yapıldıktan sonra 3 Haziran 2013 günü serbest bırakıldığı, bu şekilde 1 gün gözaltında kaldığı ve hakkında kamu davası açıldığı; ancak Antalya 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararının 2 Şubat 2016 tarihinde kesinleştiğini belirterek, davacıya mahkemece takdir edilecek miktarda tazminat ödenmesine hükmedilmesine karar verilmesini talep etti.

Şermin Başverdi başkanlığındaki mahkeme heyeti, Erçağan'ın maddi tazminat talebini kısmen kabul ederek, 25 bin 77 lira maddi tazminatın yasal faiziyle birlikte davalı Hazine'den alınarak, davacıya ödenmesine karar verdi.

Mahkeme, ayrıca Erçağan'ın manevi tazminat talebini de kısmen kabul ederek, 200 liranın faiziyle ödenmesine hükmetti.

Nuray Erçağan'ın avukatı Hakan Evcin, tazminat kararıyla ilgili şöyle konuştu:

"Nuray hanım, 4 yıl önce akrabalarını Manavgat'a yolcu etmek için Muratpaşa İlçesi'ndeki Çallı semtinde bulunurken, o sırada göstericilerle birlikte gözaltına alındı. Mahkeme, kendisinin haksız yere gözaltına alındığına hükmetti. Açtığımız tazminat davasında bize çıkan rakam, gelirini ispat edemeyenler için uygulanan bir miktar. Nuray hanım da ev hanımı olduğu için 4 yıl önceki asgari ücreti göz önüne alan mahkeme 1 günlük ücret olan 25.77 liraya olarak hükmetti."

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 21:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 3 yıl Önce

yanlış haber! haberin sonunda günlük maddi tazminat bedelini doğru yazarken nasıl oluyor da başında 25 bin lira olarak yazılıyor? 25 bin lira tazminat ödemesi söz konusu değil. düzeltiniz lütfen.

SIRADAKİ HABER