Devekuşuna benzeyen dinozor bulundu

Devekuşuna benzeyen dinozorun 66 milyon yıl önce yaşadığı belirtildi

Devekuşuna benzeyen dinozor bulundu

Paleontologların, anatomik yapısını devekuşuna benzettikleri dinozorun,  iki ayak üzerinde hızlı hareket eden ve genelde et tüketen teropoda sınıfından bir Ornithomimus olduğu tahmin ediliyor. Tüylü dinozorun, Kretase Dönemi'nin sonlarında, 66 milyon yıl önce yaşadığı ifade edildi.

MODERN KUŞLARLA AYNI MORFOLOJİK ÖZELLİKLER

Aaron van der Reest'in ortaya çıkardığı dinozorun, tüylü Ornithomimus'lara ait sadece üç kalıntıdan birisi olduğu belirtildi. Van der Reest, fosilin boyun kısmında çok az, bacaklarında ve kuyruğunun alt kısmında ise tüye sahip olmadığını söyledi. Araştırmacılar, çıplak derisi sayesinde dinozorun modern devekuşları gibi vücut ısısını düzenlediğini tahmin ediyor.

Alberta Üniversitesi'nde profesör olan Alex Wolfe, 'tüylerin zamanla gelişimi hakkında yeni bilgiler elde edebileceklerini' söyleyerek Ornithomimus fosillerindeki bazı morfolojik özelliklerin modern kuşlarla aynı olduğuna dikkat çekti.

Cretaceous Research dergisinde Mart 2016'da yayımlanacak araştırmaya göre, Alberta'da bulunan fosil uçamayan dinozorlara ait günümüze ulaşan tek yumuşak doku örneğini içeriyor.

Van der Reest, tüylerin bugüne kadar nasıl korunduğunu anlayabilirlerse, toprak altında yumuşak dokuya sahip diğer fosilleri bulma ihtimallerinin güçleneceğini belirtti. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 15:01

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER