Dersim'de 'Dersim Belediyesi' tabelası asıldı

BDP'li il ve ilçe belediyelerindeki iki dilli uygulama kapsamında 'Tunceli Belediyesi' girişinde bulunan tabela değiştirildi...

Dersim'de 'Dersim Belediyesi' tabelası asıldı

BDP'li il ve ilçe belediyelerindeki iki dilli uygulama kapsamında 'Tunceli Belediyesi' girişinde bulunan "Belediye" yazılı tabela "Dersim Belediyesi" olarak değiştirildi. Önümüzdeki günlerde tabelanın Kürtçe'nin Dimilki lehçesinde de yazılacağı belirtildi. Konuya ilişkin Dersim Belediyesi önünde yapılan açıklamada konuşan BDP Dersim İl Eş Başkanı Ergin Doğru, "Düne kadar Dersim halkına yönelik uygulanan zulme ses çıkarmayan zihniyetin temsilcileri, birden bire kendilerini demokrasi ve özgürlük havarisi olarak göstermişlerdir. Bu havariler 'Tunceli ismini değiştirip Dersim koyacağız' dediler ama yürekleri bunu da yapmaya yetmedi. Tunceli'nin adını değiştirmek AKP hükümeti ve bu katliamcı zihniyetin işi değildir" diye belirtti.

Birilerinin kendi coğrafyalarında kendi adlarını lütuf olarak vermesinin kıymet ve anlamı olmadığını dile getiren Doğru, "Bu coğrafyada yaşayan herkes için bu coğrafyanın adı Dersim'dir" dedi. Doğru, "Bizde halkımızın talepleri doğrultusunda bugün burada fiili bir eylemlilik yapıyoruz ve aslında herkesin kabul ettiği bir gerçekliği burada tabela üzerinden sembolik olarak halkımıza armağan etmek istiyoruz" diye konuştu.

Doğru'nun konuşmasının ardından tabela Dersim Belediyesi girişine asıldı. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2013, 14:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER