Dersim'de 'alt gelir gurubu' için konut yapıldı, AKPli vekil ve başkan aldı!

Milletvekili Ataş ile Belediye Başkanı Yıldız, 15 yılda ödemek üzere sözleşme imzalaı

Dersim'de 'alt gelir gurubu' için konut yapıldı, AKPli vekil ve başkan aldı!

TOKİ’nin, Dersim'in Çemişgezek İlçesi’nde 'alt gelir grubu' için yaptığı konutlardan, AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş ve Çemişgezek eski Belediye Başkanı AKPli Metin Levent Yıldız ile bazı işadamlarının da daire aldığı ortaya çıktı.

Hürriyet'te yer alan habere göre Dersim'in Çemişgezek İlçesi’nde TOKİ, aile fertlerinin toplam geliri 2 bin 600 lirayı geçmeyen 'alt gelir grubu' vatandaşları konut sahibi yapmak için 2009 yılından itibaren konut projesi uyguladı.

Birinci etap konutlardan sonra 2011 yılında 4 bloktan oluşan 98 daireli ikinci etap projeye başlandı. Kullanım alanı 75 metrekarelik konutlar satışa çıkarıldı, Çemişgezek Belediyesi kanalıyla başvurular alındı.

Başvuru formunda istenen belgeler arasında ’hane halkı gelirinin en fazla net 2 bin 600 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri’ de istendi. Toplam 69 bin 100 liraya mal olacak daireleri alanlar peşinatı yatırıp, kalanını 15 yılda ödemek üzere TOKİ ile sözleşme imzaladı.

Dönemin Çemişgezek Belediye Başkanı AKPli Metin Levent Yıldız ile Çemişgezekli olan AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş da bu konutlardan almak için TOKİ’nin ’Alt Gelir Grubu Konut Projesi Başvuru Formu’ doldurarak başvurdu.

Milletvekili Ataş ile Belediye Başkanı Yıldız, peşin olarak 6 bin lira yatırıp, kalanını 15 yılda ödemek üzere sözleşmeyi imzalayıp taksitleri ödemeye başladı.

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Çemişgezek’te halkın talebi olduğu ve ilçede konuta ihtiyaç olduğu için TOKİ’ye başvurup konut yapılmasını sağladıklarını, insanları teşvik etmek için de daire aldığını savundu. 

TOKİ’nin Doğu ve Güneydoğu’da üst gelir grubuna konut yapmadığı, Çemişgezek’teki gibi konutların satışı yaparken, aile bireylerinin aylık toplam geliri 2 bin 600 lirayı geçmemesi, aile bireylerinin üzerinde gayrimenkul bulunmaması, mal beyanı sorgulaması yapılması gibi koşulların arandığı belirtildi.

Bu konutlardan alanların kazançlarını gösteren beyan, maaş bordroları, tapu müdürlüklerinden üzerlerine herhangi bir gayrimenkul bulunmadığına dair belgeyi TOKİ’ye ibraz etme zorunluluğuna rağmen, Çemişgezek’te bazı kişilerden bunların alınmadığı kaydedildi.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 13:07
YORUM EKLE