Dersim'de 90'lara dönüş: Valilik kente giriş ve çıkışları yasakladı!

PKK'liler için açılacak mezarlığı gerekçe gösteren Valilik, bölgede 90'lara özgü uygulamaları devreye soktu...

Dersim'de 90'lara dönüş: Valilik kente giriş ve çıkışları yasakladı!

Dersim'deki Pülümür Vadisi'nde yaptırılan PKK'lilerin mezarlığının bugün açılacağı haberleri üzerine Tunceli Valiliği 'ikinci bir emre kadar' kente giriş ve çıkışları yasakladı. Kente gelen araçlar, bölgedeki 'güvenlik güçleri'nce geldikleri yöne geri gönderiliyor.

Radikal'in yer verdiği habere göre, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile Tunceli Valiliği'nce alınan bu karara tepki gösteren Tunceli Belediye Başkanı DBP'li Mehmet Ali Bul, bölgedeki çatışmalarda hayatını kaybeden PKK'liler için yaptırılan PKK Mezarlığı'nın açılışının engellenmesi amacıyla 7 ilçe ile çevre iller ve Pülümür Vadisi'ne giden tüm yolların asker ve polis panzerleriyle kapatıldığını söyledi.

"OHAL DÖNEMİNDE BİLE BÖYLE BİR YASAK KARARI ALINMAMIŞTI"

Bul, şunları söyledi:

"Bugünkü durum 1990'lara dönüştür. Bütün yollar asker ve polisler tarafından kapatılmış. Vali Yardımcısı ile yaptığımız görüşmelerde kararın İçişleri Bakanlığı tarafından alındığını söyledi. Görüşmeleri sürdürüyoruz. Bu durum barış sürecine hiçbir biçimde hizmet etmiyor. İnsanların seyahat özgürlükleri hukuksuz olarak ellerinden alınmış durumda. OHAL döneminde bile böylesine bir yasak alınmamıştı. Umarım Valilik bu kararından kısa sürede döner ve kente giriş çıkışlar serbest bırakılır. Biz mezarlarımızı ziyaret etmek için oraya gitmeye çalışacağız."

1990'LI YILARI GERİDE BIRAKTI

DBP İl Başkanı Ergin Doğru ise bu sabah erken saatlerden itibaren bütün yolların askeri ve polis araçlarıyla kapatıldığını belirterek, "İzmir'den bile çevik kuvvet getirilmiş" dedi.

Bu uygulamayla 1990'lı yılların bile gerisine gidildiğini söyleyen Doğru, "Bu konuda muhatap bulamıyoruz. Böyle bir yasak; akıl ve mantık işi değil. Barış sürecinde insanlar mezarlarını ziyaret edemiyorsa, barış bunun neresinde? Umarım kısa sürede bu karardan vazgeçilir ve insanlar özgür bırakılır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2014, 14:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
ferid türk
ferid türk - 6 yıl Önce

Sizin tarafiniz nedir arkadaş 90 lara dönüş bilmem ne zirvaliyorsunuz. Ya pkk terör örgütüne mezarlık acicaz demek mi özgürlük anlayisiniz?

memocan
memocan - 6 yıl Önce

Ferid.turk.denen kafatasci.sen demokrasidan anlamasin.sen ancak sanalda kendini avutursun.evet dersimde sehit.dusen arkg.pkk gerillalarininda bir mezerliklarinin olmasi neden siz beyinsizleri geriyor.ister kabul eden ister etmeyin kurdun istedigi her seyi elde edecektir.....valiya ve akpaya duyurulur...

SIRADAKİ HABER